Ciepła konstrukcja domu
Wznoszenie domu to kosztowna inwestycja. Warto się do niej dobrze przygotować. Wybór technologii, liczenie wydatków na zakup materiałów i usług wykonawców to tylko początek procesu. A wszystko to nie tylko w trosce o nierozciąganie w nieskończoność budżetu, ale głównie chodzi o optymalizację kosztów użytkowania, czyli energooszczędne budowanie. Wszak długie lata trzeba będzie płacić za energię - zużywaną między innymi do ogrzewania (i chłodzenia) domu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Od czego zależy energooszczędność przegródJakie wymogi dotyczą ścian zewnętrznychW jakiej technologii budować domCzy każdy strop trzeba ocieplićJakie zalety mają stropy prefabrykowane
Konstrukcja każdego budynku opiera się na fundamentach, ścianach zewnętrznych, stropie i dachu. Wszystkie te elementy muszą być zaprojektowane i wykonane zgodnie z obecnie obowiązującymi normami, a te, zwłaszcza dotyczące energooszczęności, ciągle są zaostrzane.
Jeszcze kilka lat temu maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych była znacznie większa niż obecnie. Podwyższanie standardów energetycznych dotyczy nie tylko ścian, ale też okien i drzwi, dachu, doboru źródła ciepła i sposobu ogrzewania budynku.
Ponieważ ściany stanowią bardzo dużą część przegród budynku i ucieka przez nie sporo ciepła, muszą wykazywać właściwą izolacyjność termiczną. Parametrem określającym tę wartość jest współczynnik U. Im jest on niższy, tym niższe będą rachunki...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze