Jaka pompa ciepła?

Pompy ciepła w ciągu ostatnich kilku lat przestały być ciekawostką na rynku urządzeń grzewczych, czymś, co kupowali głównie pasjonaci. Dziś po prostu konkurują z kotłami i stały się niemal towarem masowym. Jednak nie można zapominać o tym, że to urządzenia specyficzne, o wielu szczególnych cechach. Co trzeba więc brać pod uwagę szukając pompy do ogrzewania nowego lub remontowanego budynku?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy wybrać pompę powietrzną, a kiedy gruntową
Co może zapewnić pompa
Jak pompy sprawdzają się w domach remontowanych
Czy pompa wystarczy do samodzielnego ogrzewania domu
Które parametry urządzeń są naprawdę ważne
Czy założenie pompy ciepła się opłaca
1. POWIETRZNA CZY GRUNTOWA?
Wybór systemu pracy pompy to podstawowa i najważniejsza decyzja każdego inwestora. Tym ważniejsza, że tak naprawdę nie można jej już później zmienić - chyba że kosztem pozbycia się poprzedniej pompy i wykonania całego systemu jeszcze raz, praktycznie od zera.
Polacy kupują głównie dwa rodzaje pomp ciepła - modele powietrzne lub gruntowe. Co oznaczają te określenia? Chodzi o to, skąd pompa czerpie ciepło. W żargonie instalatorów bardzo często używa się pojęcia tzw. źródła dolnego. Jest to właśnie ten element otoczenia, z którego pompa odbiera ciepło, następnie przetwarza je i przekazuje do instalacji grzewczej wewnątrz budynku, czyli do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Ta domowa instalacja grzewcza jest z kolei nazywana źródłem górnym.
Pompa odbiera ciepło ze źródła dolnego i przenosi je do źródła górnego, czyli do instalacji grzewczej wewnątrz budynku.
Pompa jest więc środkowym elementem układu złożonego z instalacji po stronie źró...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
