Fala renowacji

Jest już całkowicie jasne, że od ocieplania budynków nie ma ucieczki. Powszechną termomodernizację wymuszą unijne przepisy, tzw. dyrektywa budynkowa. Bez solidnej termoizolacji starszych domów, także jednorodzinnych, nie ma szans na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w roku 2050. Przyjrzyjmy się zatem stosowanym w budownictwie materiałom ociepleniowym.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy stare domy trzeba będzie ocieplać
Czym polistyren EPS różni się od XPS
Jaką wełnę wybrać - skalną czy szklaną
Czy ocieplenie z piany PUR można ułożyć samodzielnie
Z unijnych raportów wynika, że budynki odpowiadają za 40% europejskiego zużycia energii i ponad połowę zużycia gazu ziemnego (głównie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej). Oraz za 36% emisji gazów cieplarnianych. Przeszło 1/3 budynków w UE ma więcej niż 50 lat, a prawie 3/4 zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie. Presja na ich ocieplenie będzie tylko rosnąć.
W dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków zapisano, że każde państwo członkowskie powinno przyjąć własny, krajowy plan obniżenia zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych, o 16% do 2030 r. i 20-22% do 2035 r. Nowo budowane budynki użyteczności publicznej od 2028 r. mają być zeroemisyjne, budynki mieszkalne od 2030 r. Dom zużywa minimalną ilość energii na ogrzewanie tylko wówczas, gdy jest solidnie ocieplony.
W Polsce mamy do ocieplenia nawet 3 mln domów. BALEX METAL
CZY PRAWO KRAJOWE NAKAZUJE OCIEPLANIE BUDYNKÓW?
Tak. Zgodnie z prawem budowlanym (Rozporządze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
