Przestrzeń dobrze doświetlona

Standardowym elementem wielu nowoczesnych domów są bardzo duże przeszklenia (tzw. panoramiczne), dzięki którym bryła budynku wygląda lżej, zaś wnętrza są lepiej doświetlone. Okna panoramiczne zacierają granicę pomiędzy domem i jego otoczeniem - można podziwiać przez nie ogród, nie wychodząc na zewnątrz, a otwierając wielkoformatowe drzwi tarasowe, połączyć obie te przestrzenie.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak dobrać sposób otwierania drzwi tarasowych
Gdzie sprawdzą się przeszklenia stałe (fiksy)
Czy okna panoramiczne wykazują dobrą termoizolacyjność
Na co zwrócić uwagę, dobierając rodzaj szyb
Czym różnią się rolety od żaluzji zewnętrznych
Jak sterować działaniem osłon okiennych
Większość domów jednorodzinnych ma duże wyjście na taras, wyposażone w dwu-, trzy-, a nawet czteroskrzydłowe drzwi przesuwne. Niestety, im więcej szyb, tym latem w pomieszczeniach jest bardziej gorąco, a zimą chłodniej. Planując duże przeszklenia pomyślmy więc zawczasu o ich dodatkowym wyposażeniu, jak np. zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, dające ochronę przed przegrzewaniem się pomieszczeń oraz przed zimnem. Można też zastosować napęd elektryczny. W salonie wzdłuż drzwi tarasowych warto zamontować grzejniki kanałowe, zapewniające efektywne ogrzewanie tej strefy. Pracując, tworzą one barierę dla przenikającego przez szyby chłodnego powietrza i wyrównują temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto, grzejniki takie nie są widoczne (w przeciwieństwie do tych montowanych na ścianach) i nie zajmują miejsca we wnętrzu.
PLANOWANIE OKIEN PANORAMICZNYCH
Rozplanowując okna panoramiczne czy tarasowe w budynku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Warto wiedzieć, na których ścianach najlep...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
