Fotowoltaika w nowych warunkach
Pewne zasady budowy instalacji PV, doboru jej wielkości oraz poszczególnych komponentów są stałe i powinien je poznać każdy, kto myśli o założeniu domowej mikroelektrowni. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę z aktualnych uwarunkowań ekonomicznych - w ciągu ostatnich miesięcy zasadniczo zmieniły się ceny paliw i energii, zasady rozliczania za prąd z PV oraz system dotacji. Tak „uzbrojeni” będziemy w stanie uzyskać naprawdę dobrą ofertę od firmy zakładającej systemy PV. Inaczej może się okazać, że wydamy mnóstwo pieniędzy na coś, co nie przyniesie nam istotnych korzyści.
W ciągu ostatniego roku warunki rozwoju fotowoltaiki w Polsce bardzo się zmieniły. Nie chodzi bynajmniej o to, że słońce świeci nam inaczej, albo mamy teraz inny poziom zachmurzenia. Akurat po stronie warunków naturalnych wszystko pozostało po staremu. Jednak ogromnie wzrosły ceny paliw i energii, wprowadzono zupełnie nowy system rozliczania za energię oddawaną do sieci (net-metering) oraz bardzo różniący się od dotychczasowego system dopłat w ramach programu „Mój Prąd 4.0”.
NA CO LICZYMY?
Jasne określenie tego, czemu ma służyć nasza instalacja jest najważniejsze. Od odpowiedzi na to pytanie zależą wszystkie dalsze decyzje - wielkość systemu, rodzaj inwertera, sens zakupu magazynu energii lub ciepła itd.
Czy naszym priorytetem ma być obniżenie rachunków za energię w typowym gospodarstwie domowym, czy może planujemy ogrzewać dom pompą ciepła lub kotłem elektrycznym? A może chcemy założyć klimatyzatory? W każdym z tych przypadków, uzasadnione będzie zbudowanie systemu o innej wielko...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze