Przedłużenie salonu
Taras na gruncie czy na betonowej płycie? Wykończony płytkami, powłoką z żywicy, a może w całości wykonany z drewna bądź kompozytu? Sposobów na wykonanie tarasu jest sporo. Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, powinniśmy zadbać o to, by przedłużenie salonu było zrobione solidnie i gwarantowało wygodne użytkowanie.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Od czego zależy koszt budowy tarasu
Jak wykonać betonową płytę wykończoną płytkami
Jak buduje się taras na gruncie z nawierzchnią z kostki
Jak wykonać konstrukcję z drewna
Czy drewno warto zastąpić kompozytem
Taras to jedno z ulubionych miejsc, gdzie właściciele domów jednorodzinnych spędzają wolny czas. Dlatego do jego budowy warto się dobrze przygotować. Przed wyborem technologii, w jakiej zostanie wykonany, należy przemyśleć jego położenie, wielkość i kształt.
Najlepiej sprawdza się umiejscowienie tarasu z tyłu domu, z widokiem na ogród. Jeżeli chodzi o orientację względem stron świata, to na tarasie usytuowanym od południa słońce będzie świeciło najmocniej i najdłużej, więc nie obędzie się bez zamontowania osłony przeciwsłonecznej. Lokalizacja wschodnia oznacza, że najwięcej słońca będzie świeciło rano, a zachodnia - po południu. Taras wybudowany po północnej stronie będzie natomiast zacieniony praktycznie przez cały dzień.
Funkcjonalne przedłużenie salonu nie powinno być zbyt małe. Przyjmuje się, że jego minimalna powierzchnia to 15-20 m². Na mniejszej trudno będzie zmieścić komplet mebli ogrodowych i grill, czyli podstawowe wyposażenie tarasów. Właściciele dużych działek mogą pomyśl...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze