Instalacje zalane - dzwoń po fachowców
Dom został zalany przez powódź. Czy po zejściu wody można tak po prostu włączyć prąd i korzystać z gazu? Co z wodą i kanalizacją? Jak postępować z zalanymi urządzeniami grzewczymi - kotłem, pompą ciepła? Wyjaśniamy wątpliwości i przestrzegamy - bezpieczeństwo przede wszystkim!
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy można korzystać z prądu i gazu w domu, który zalała powódź
Kiedy zakład energetyczny przywróci zasilanie
Co z zalaną fotowoltaiką
Czy można korzystać z zalanych urządzeń gazowych
Co z zalaną pompą ciepła
Według wstępnych szacunków (aktualnych na ostatni tydzień września) w woj. dolnośląskim woda zalała przeszło 6 tys. budynków mieszkalnych, 3,5 tys. budynków gospodarczych oraz ponad 400 szkół, domów kultury, strażackich remiz, kościołów. Na Śląsku powódź uszkodziła 3 tys. budynków mieszkalnych i więcej niż 1,5 tys. gospodarczych. A przecież domy zostały zalane jeszcze w innych województwach: w opolskim, małopolskim, lubuskim.
Podstawowa informacja dotycząca instalacji w budynku, który był zalany, jest następująca - można z nich korzystać dopiero po skontrolowaniu ich przez specjalistów.
Prąd
Po uzyskaniu informacji o zagrożeniu powodziowym, należy wyłączyć zasilanie w swoim domu. Gdy zejdzie woda, nie można go tak po prostu włączyć z powrotem. Po wypompowaniu lub zejściu wody zawsze konieczne jest oczyszczenie i osuszenie wszystkich elementów instalacji elektrycznej wewnętrznej klienta - demontaż gniazdek, usunięcie zalegających przedmiotów i mułu, sprawdzenie izolacji instalacji w ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze