Płasko, bez skosów
Dachy płaskie to przegrody, których kąt nachylenia wynosi od 2 do maksymalnie 10°. Budynki ze stropodachem były znane pod nazwą "kostki", gdyż przypominały prosty klocek. Najpopularniejsze były w latach 80. ub.w. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na postawienie takich domów, ale w znacznie nowocześniejszej formie.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie zalety mają dachy płaskie
Jakie ryzyko wiąże się z wykonaniem stropodachu
Jaką wersję wybrać - wentylowaną czy niewentylowaną
Jakie pokrycia stosowane są na takie dachy
Wprawdzie większość budowanych w Polsce domów ma tradycyjną drewnianą więźbę i skośny dach, ale ze względu na liczne zalety spora część budujących projektuje budynki o bardzo prostej, minimalistycznej architekturze oraz płaskim dachu. Trend ten obowiązuje od kilku lat.
Chociaż taki dach w dużo większym stopniu niż stromy narażony jest na powstawanie nieszczelności i przecieków, prawidłowo zaprojektowany i wykonany stanowi trwałą przegrodę i w równym stopniu co dach skośny - zabezpiecza budynek przed działaniem czynników atmosferycznych.
Ryzyko pojawiania się awarii wynika z niewielkiego nachylenia (albo jego braku) i gromadzenia się na połaci wody deszczowej, śniegu, lodu. Z tego względu stropodach musi mieć odpowiedni spadek, skierowany na zewnątrz (lub do wewnątrz) budynku. Im jest on większy, tym deszczówka szybciej spływa, a zastoiny śniegu i woda, po jego rozpuszczeniu, nie stanowią dużego zagrożenia. Przy niewielkim spadku, koniecznie jest wykonanie wyjątkowo szczelnej izolacji...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze