Ze światłem bezpieczniej
Złodzieje nie lubią światła - taka informacja pojawia się w policyjnych poradach dla osób obawiających się włamania. To prawda, na ogół przestępcy wolą pozostać niewidoczni. Oświetlenie na zewnątrz domu zwiększa nasze bezpieczeństwo także w inny sposób - na podświetlonej ścieżce czy schodach trudniej się wywrócić i zrobić sobie krzywdę.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie funkcje ma oświetlenie zewnętrzne
Jaka lampa do czego
Co oznacza skrót IP44
Jak działa lampa solarna
Oświetlenie zewnętrzne, w ogrodzie i instalowane na budynku, ma dwie podstawowe funkcje. Pierwszą jest zapewnienie bezpieczeństwa. Po oświetlonych ścieżkach i schodach poruszamy się pewnie, bez ryzyka potknięcia czy upadku. Nie tracimy czasu na szukanie po omacku kluczy do furtki czy zamka w drzwiach. Na złodziei światło działa zniechęcająco - na rozświetlonym podjeździe czy tarasie trudniej przecież się ukryć.
Druga funkcja zewnętrznego oświetlenia to dekoracyjne podświetlanie wybranych roślin, elementów małej architektury, fragmentów elewacji. Odpowiednio dobrane światło podkreśla urodę domu i ogrodu oraz buduje nastrój.
CO I CZYM PODŚWIETLAMY?
Ze względu na bezpieczeństwo najistotniejsze jest oświetlenie trzech stref: wejścia (drzwi, ewentualnie furtki), podjazdu do garażu i tarasu. Dla sprawnego poruszania się po terenie, także ścieżek/chodników prowadzących od bramy/furtki do wejścia do domu, niekiedy także w głąb posesji, np. podejścia do oczka wodnego, basenu.
Do realizacji ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze