Czyste powietrze
W sezonie grzewczym, domowe powietrze na ogół jest zbyt suche, bo wysuszają je grzejniki. Zdarza się też, że wilgotność przekracza normy na skutek niewydolnej wentylacji budynku lub np. jego zalania w trakcie powodzi. Chociaż na całe szczęście, dochodzi do tego rzadko, suszenie takich murów zwykle trwa długo. Jest to bardzo ważne ze względu na ryzyko rozwoju pleśni i innych grzybów. O jakość powietrza warto zadbać montując urządzenia, które do tego służą - nawilżacze, osuszacze i oczyszczacze.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Kiedy korzystanie z urządzeń poprawiających jakość powietrza jest konieczne
Jakie funkcje mają nawilżacze
Które osuszacze są najbardziej wydajne
Jakie parametry oczyszczaczy są istotne
Aby poprawić jakość powietrza w domu, w pierwszej kolejności należy zadbać o efektywną wentylację, najlepiej mechaniczną z odzyskiem ciepła, wyposażoną w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia.
Tam, gdzie wymiana powietrza odbywa się grawitacyjnie, jakość powietrza można poprawić, poprzez stosowanie odpowiednich urządzeń.
Jeżeli w pomieszczeniach jest zbyt sucho - przyda się nawilżacz, jeśli za wilgotno - osuszacz powietrza. Przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniach może bowiem rozwijać się pleśń i inne grzyby, zagrażające zdrowiu nie tylko alergików, ale też zupełnie zdrowych mieszkańców. Kiedy zaś problemem jest kurz, roztocza, pyłki, smog wpadający zza okna, zalecane jest korzystanie z oczyszczacza.
Aby wymienione urządzenia pracowały efektywnie, ich moc i wydajność trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia i ustawić tam, gdzie jest swobodny przepływ powietrza, z dala od okien i drzwi (powinny być zamknięte), telewizora, komputera i innych urządzeń elektrycznych oraz źródeł...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze