Niezbędny do kotła, kominka i wentylacji
Do czego służą kominy? To pytanie wydaje się banalne, lecz to tylko pozory. Tak naprawdę ma fundamentalne znaczenie, gdyż od tego do czego ma być używany konkretny kanał w kominie, zależą wszystkie stawiane mu wymagania. Zupełnie czym innym jest przecież kanał odprowadzający spaliny z kotła gazowego, niż dym z kominka. Z kolei każdy z nich ma niewiele wspólnego z kanałem wentylacji grawitacyjnej, którym przepływa tylko zużyte powietrze.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czym różnią się kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne
Dlaczego kominy murowane wznosi się nie tylko z cegły
Jakie są najważniejsze cechy kominów prefabrykowanych ceramicznych i stalowych
Kiedy spaliny z kotła można odprowadzać przez ścianę
Jak rodzaj kotła i komina wpływa na wentylację
Komin i znajdujące się w nim kanały to trochę niedoceniany, a przy tym bardzo zróżnicowany element praktycznie każdego domu. Chodzi nie tylko o takie cechy jak materiał wykonania, ale także szczelność, odporność na temperaturę i substancje chemiczne, niezbędny przekrój, a nawet wysokość.
Ponadto pewne rozwiązania mogą być pożądane lub kompletnie nieuzasadnione w zależności od przeznaczenia oraz warunków panujących w konkretnym miejscu. Może to być chociażby otulenie poszczególnych kanałów lub całego komina izolacją cieplną. Na nieużytkowym strychu takie docieplenie będzie pożądane, gdyż zabezpieczy całość przed nadmiernym wychłodzeniem i w konsekwencji chociażby zaburzeniami ciągu. Natomiast na poddaszu użytkowym dokładnie ten sam komin, tyle że pozbawiony otuliny, może wydatnie wspomagać ogrzewanie. Jeżeli zaś jest to ciężki tradycyjny komin murowany może też być swoistym akumulatorem ciepła stabilizującym temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Kominów dotyczą także roz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze