Dobór grzejników - analiza parametrów technicznych
PYTANIE CZYTELNIKA: Przystępuję do budowy domu, w którym zgodnie z projektem przewidziano użycie grzejników zasilanych przez kocioł gazowy. W sypialniach mają to być zwykłe modele płytowe, w salonie kanałówki przed przeszkloną ścianą, drabinki w łazienkach. Jednak z przyłączeniem może być problem. W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad założeniem pompy ciepła. Nie chcę jednak robić podłogówki (poza łazienkami i kuchnią), choćby ze względu na planowane ułożenie parkietu. Czy w takiej sytuacji możliwe jest założenie grzejników, których moc będzie wystarczająca niezależnie od tego jak będą zasilane?
ODPOWIADA: JAROSŁAW ANTKIEWICZ
Przede wszystkim nie polecamy dobierania i kupowania grzejników, gdy wciąż nie wiadomo jakie będzie w domu źródło ciepła. Szczególnie jeżeli w grę wchodzą na tyle odmienne urządzenia, jak kondensacyjny kocioł gazowy oraz pompa ciepła. Tak naprawdę należałoby nawet wstrzymać się z konfigurowaniem całej instalacji grzewczej, poczekać do momentu aż sytuacja się wyjaśni. Grzejniki są bowiem funkcjonalnie jakby uzupełnieniem źródła ciepła. Dopasowuje się je do tego, na ile gorącą wodę przygotowuje kocioł lub pompa.
JAK NAJLEPIEJ DOPASOWANE DO ŹRÓDŁA CIEPŁA
Oczywiście, wykonanie systemu grzewczego wraz z założeniem grzejników jest jak najbardziej możliwe już teraz, gdy źródło ciepła nie jest jeszcze znane. Jednak żeby mieć pewność, że będą one działać w sposób skuteczny (czyli pokryją w pełni straty ciepła), trzeba przyjąć, że będą one zasilane wodą podgrzewaną przez pompę, nie zaś przez kocioł. Czyli wyraźnie chłodniejszą, co jest dla działania cał...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze