Dom z klocków
Najpopularniejszą technologią wznoszenia domów jest u nas murowanie, to wiedzą wszyscy. Alternatywą zawsze były domy drewniane, które dziś buduje się także z prefabrykatów. Prefabrykacja zyskuje zwolenników, bo pozwala na znaczne skrócenie budowy i czyni ją bardziej przewidywalną. Domy jednorodzinne stawiane są przeważnie z prefabrykatów drewnianych i kremzytowych.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego budować dom z prefabrykatów
Czy dom da się postawić w kilka dni
Co to jest prefabrykacja pełna
Co to jest keramzytobeton
W technologii innej niż murowana powstaje mniej niż co dziesiąty wznoszony w Polsce dom. Oczywiście, technologia murowana też zmieniała się z upływem lat. Kiedyś ściany stawiano z cegieł, dziś z dużo większych bloczków i pustaków. Dawniej murowano na grubą spoinę, współcześnie na cienką. Dlaczego? Ponieważ tak jest szybciej i łatwiej - ścianę z pustaków wznosi się krócej, niż z cegły. Z kolei cienka spoina poprawia parametry termiczne przegrody.
O to samo chodzi z prefabrykatami - wznoszone z dużych elementów domy stawia się dużo szybciej, niż w technologii murowanej. Takie budynki mogą być nie tylko energooszczędne, ale nawet pasywne.
JAK POWSTAJE DOM Z PREFABRYKATÓW?
Domy prefabrykowane powstają z gotowych elementów, przygotowywanych w fabryce, potem przewożonych i tylko składanych na budowie. Tu się niczego nie muruje - elementy budynku, np. duże fragmenty ścian, są produkowane tak samo jak kanapa, czy samochód.
Prefabrykaty wytwarzane w zakładzie produkcyjnym mają powtarzalną, ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze