Pierwsza pomoc
Stało się. Wezbrana rzeka wdarła się do naszego domu i wypełniła go szlamem i śmieciami. W śmierdzące śmieci zmieniły się też zalane rzeczy i meble. Po opadnięciu wody i otarciu łez, trzeba szuflą usuwać to błoto. Zanim jednak zabierzemy się za sprzątanie, oceńmy stan budynku i przygotujmy materiały dla ubezpieczyciela. Z finansową pomocą przychodzi też państwo.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak bezpiecznie wrócić do zalanego domu
Jak dokumentować straty do ubezpieczenia
Kiedy dostanę pieniądze z ubezpieczenia
Gdzie zwrócić się po zasiłek powodziowy
Ile pieniędzy da państwo na odbudowę domu po powodzi
Gdy powstaje ten tekst, fala powodziowa jeszcze przetacza się przez Polskę. Nikt nie zsumował ostatecznie zalanych domów i mieszkań, nie znamy też dokładnej wysokości strat. Wiadomo jednak, że w miejscowościach, w które woda uderzyła najpierw, m.in. w Lądku Zdroju, Głuchołazach, Prudniku, Stroniu Śląskim, zniszczenia są ogromne. Liczba budynków zalanych w południowo-zachodniej części kraju sięgnie zapewne dziesiątek tysięcy.
Jak bezpiecznie wrócić do zalanego budynku?
Na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/powodz2024 znajdziemy wytyczne, które nadzór budowlany przygotował dla mieszkańców wracających do zalanych budynków.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego wracając do domu, w którym była woda, należy zachować ostrożność. Budynek może być uszkodzony, a jego użytkowanie niebezpieczne dla życia i zdrowia.
Nie wolno wchodzić do domów, które służby (np. strażacy) zabezpieczyli taśmami, wygrodzeniami lub oznaczyli, jako mogące stanowić zagrożenie.
Nie należy wch...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze