Pokrycie na lata
Ciężkie pokrycia dachowe można układać tylko na odpowiednio wytrzymałych więźbach. Wybierając taki rodzaj trzeba więc liczyć się z większym kosztem wykonania konstrukcji dachu. Ale dzięki takiej inwestycji możemy mieć niemal pewność, że pokrycie posłuży nam co najmniej przez kilka dekad. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie fachowo ułożone.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaka jest specyfika ciężkich pokryć dachowych
Z czego wynika popularność dachówek ceramicznych
Czym dachówki cementowe różnią się od ceramicznych
Jak układać dachówki
Jakie cechy ma strzecha
Czym charakteryzuje się łupek kamienny
O jakich akcesoriach pamiętać wykonując dach
Dach to jedna z kluczowych przegród budynku. Chroni wnętrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ucieczką ciepła, a ponadto stanowi istotny element architektoniczny. Dlatego materiał wykorzystany do jego wykończenia musi być trwały i powinien dobrze komponować się z elewacją oraz elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Ważne jest też to, by był dopasowany do specyfiki dachu, a jego rodzaj i kolorystyka były zgodne z lokalnymi przepisami.
O ile dopasowanie stylistyczne pokrycia do architektury budynku jest kwestią indywidualną, to jego dobór uwzględniający cechę, jaką jest trwałość, jest bardziej zobiektywizowany. W zgodnej opinii fachowców za najbardziej żywotne uchodzą pokrycia ciężkie, czyli dachówki ceramiczne i cementowe, a także łupek kamienny. Są bardziej stabilne od pokryć lekkich (blachodachówka, gonty), wykazują też większą odporność na podmuchy wiatru.
Najkrócej stosowane z tej grupy są dachówki cementowe, które zaczęto produkować mniej więcej 80 lat temu. I w...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze