Co i gdzie warto zaplanować?
Do elementów małej architektury zalicza się wiele konstrukcji, które zdobią ogród, ale także zwiększają jego funkcjonalność, możliwości i komfort użytkowania. Usytuowanie obiektów powinno się dobrze przemyśleć. Warto je dodatkowo udekorować zielenią. Podpowiadamy, jak zrobić to właściwie.
Do małej architektury w ogrodzie zalicza się m.in. obiekty służące do utrzymania porządku (śmietniki, kompostowniki), rekreacyjne (grill, ławki, elementy placu zabaw) oraz dekoracyjne (łuki, trejaże, kratownice, posągi, fontanny). Większe - takie jak altana, pergola, pawilon, wiata garażowa - powszechnie też umieszcza się w tej grupie (tak się utarło), nie zawsze jest to zgodne z literą prawa. Przed budową poszczególnych elementów trzeba sprawdzić wymagania formalne i ograniczenia (dopuszczalną powierzchnię, wymagania dotyczące pozwolenia albo poinformowania o zamiarze budowy, maksymalne wysokości, odległości od domu i granicy działki).
Altanę można również ustawić na tarasie. BENJAMIN MOORE
Altany, pergole i pawilony - mile widziane w każdym ogrodzie Na posesji warto wyznaczyć strefę rekreacyjną, w której znajdą się elementy małej architektury. Optymalne miejsce powinno być częściowo zacienione, zaciszne (wolne od ciekawskich oczu sąsiadów czy przechodniów), ale nie na...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze