Światło według potrzeb
Tworzenie scen świetlnych, dopasowanie natężenia i barwy światła do nastroju, symulacja obecności domowników, automatyczne włączanie lamp i opraw oświetleniowych w przypadku pożaru w celu ułatwienia ewakuacji - to tylko niektóre z możliwości, jakie daje dodanie oświetlenia do systemu domu inteligentnego.
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz - szacuje się, że ponad połowę czasu w ciągu dnia spędzamy w oświetlonych pomieszczeniach. Lampy i oprawy nie tylko zapewniają niezbędne światło, ale pełnią też ważną rolę w aranżacji wnętrz.
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy standardem był jeden żyrandol w pomieszczeniu, nikomu nie przyszło do głowy, aby oświetleniem sterować automatycznie. Chyba jedynym dostępnym rozwiązaniem, uznawanym dziś za nowoczesne, były łączniki z funkcją ściemniania i rozjaśniania żarówek. Obecnie zmiana jest bardzo wyraźna - normą jest wielopunktowe, rozproszone oświetlenie. Ręczne włączanie i wyłączanie światła jest w takim przypadku bardzo niewygodne.
Coraz więcej inwestorów decyduje się więc włączać oświetlenie w system domu inteligentnego. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo komfortowe. Podnosi też bezpieczeństwo domowników i daje spore oszczędności.
Centrala instalacji inteligentnej. Do do niej trafiają sygnały ze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze