Udany zestaw

Niskie zapotrzebowanie na ciepło, wentylacja mechaniczna i najczęściej ogrzewanie podłogowe to typowe cechy energooszczędnych domów. Pompy ciepła bardzo dobrze pasują do takich układów, i co bardzo ważne, nie wymagają wcale aż tak dużych wydatków na inwestycję, jak się powszechnie uważa.
Pompy ciepła to dość specyficzne urządzenia grzewcze. Przede wszystkim dlatego, że same tak naprawdę nie wytwarzają ciepła. One jedynie czerpią je z otoczenia domu i przetwarzają na użyteczną postać. Ale żeby mogły to robić w sposób skuteczny i tani, budynek też musi spełniać pewne warunki.
Ciepły
Przede wszystkim powinniśmy zapamiętać, że w przypadku ogrzewania pompą ciepła, nie wystarczy wiedzieć, jakie jest całkowite zapotrzebowanie domu na ciepło. To czy w sumie wyniesie ono 8, 10 czy 12 kW jest mniej ważne od tego jak duże są straty w przeliczeniu na 1 m2 jego powierzchni. A te są najniższe właśnie w domach energooszczędnych. Innymi słowy, lepszy będzie budynek nawet większy, ale z bardzo dobrze ocieplonymi przegrodami zewnętrznymi i wentylacją z rekuperatorem, niż mniejszy lecz energochłonny. Wszystko dlatego, że w tym pierwszym przypadku pompa może działać, przygotowując wodę o dość niskiej temperaturze (30-40°C), odpowiedniej choćby do podłogówki. Wówczas osiąga najwyższą s...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
