Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Beton i połysk w nieoczywistym zestawieniu kolekcji SHINE CONCRETE
Najnowsza kolekcja łazienkowa płytek marki Tubądzin łączy w sobie pozornie sprzeczne zestawienie kolorów i faktur, pozwalając uzyskać niebanalne kontrasty i łącząc surową nowoczesność z przepychem.
Nowość marki CREATON - dachówka KAPSTADT czarna w wersji DURATOP PRO
Cementowa dachówka płaska KAPSTADT w wersji DURATOP PRO to nowość w ofercie CREATON. Dzięki połączeniu nowoczesnej formy i modnej, czarnej barwy z eleganckim połyskiem sprawia, że dach jest wspaniałą ozdobą domu. Dachówka jest maksymalnie odporna na działanie promieniowania UV. Czarny kolor o głębokim odcieniu nie blaknie nawet pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.
Nowość - projekt HOMEKONCEPT 26 wariant 4
Rodzina popularnego projektu HomeKONCEPT 26 powiększyła się o kolejny wariant z dodatkową przestrzenią w garażu 2-stanowiskowym oraz kilkoma innymi zmianami, w stosunku do wersji oryginalnej. Projekt przyciąga uwagę ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, które nadają bryle wyjątkowego charakteru. Uwagę zwraca przede wszystkim ozdobne belkowanie, które tworzy ażurową pergolę osłaniającą taras wypoczynkowy przed nadmiernym nasłonecznieniem.
GAZKOM - kominowy system powietrzno-spalinowy
Nowa generacja kominków - kominki gazowe - zdobywa powoli polski rynek. Zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpiecznej eksploatacji urządzenia wymagają niezawodnego odprowadzenia spalin. Te oczekiwania spełnia dwuścienny, koncentryczny system powietrzno-spalinowy ze stali kwasoodpornej. Przewodem wewnętrznym odprowadzane są spaliny, a zewnętrznym doprowadzane jest powietrze.

Projekty domów

HomeKONCEPT 77
Projekt HomeKONCEPT 77 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w zdrojówkach
Projekt Dom w zdrojówkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w jaskierkach (G2)
Projekt Dom w jaskierkach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Bianka
Projekt Bianka pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Wyremontowana przedwojenna willa
Oferty sprzedaży domu w tej willowej dzielnicy zdarzają się niezmiernie rzadko, ponieważ wszyscy chcą w niej mieszkać, ciesząc się dogodną i „zieloną” lokalizacją przy nadodrzańskim parku. Szczęśliwie, Ninie udało się właśnie tu znaleźć nowe cztery kąty, choć miała do nich aż dwa podejścia.
Man icon Lilianna Jampolska
Bez budowania po swojemu
Początkowo Anna i Piotr zamierzali sami budować rodzinną siedzibę, ponieważ wydawało się im, że zrobią to najlepiej i jak to określili - po swojemu. Ostatecznie kupili budynek w stanie deweloperskim i nie żałują.
Man icon Lilianna Jampolska
Elewacje
Ten płaszcz ochronny budynku koniecznie musi być trwały, nienasiąkliwy, odporny na mróz, płowienie koloru, a co najważniejsze - właściwie dobrany do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Oto na jakie materiały elewacyjne zdecydowali się Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia - Członkini Klubu Budujących Dom, elewację układała w 2009 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 131 m2. Ściany - trójwarstwowe, z bloczków betonu komórkowego o grubości 50 cm i cegły klinkierowej, z pustką powietrzną o szerokości 6 cm między nimi. Elewacje: wszędzie cieniowana, szkliwiona cegła klinkierowa. Podbitka i orynnowanie - z PVC. Parapety i cokół - z klinkieru.
Man icon Lilianna Jampolska
Marta i Mikołaj - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2010 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 136 m2. Ściany - dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 15 cm styropianu. Elewacje: tynk silikatowy w kolorze jasnoszarym. Na ganku, przy oknach i na garażu deski elewacyjne z egzotycznego drewna okoume. Podbitka - z PVC. Orynnowanie i parapety - z blachy. Oświetlenie - LED.
Man icon Lilianna Jampolska
Justyna i Olgierd - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2016 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 176 m2. Ściany - dwuwarstwowe, nośne z bloczków betonu komórkowego o grubości 36 cm, termoizolacja z wełny mineralnej o grubości 15 cm. Elewacje: tynk silikonowy i okładzina z łupka tatrzańskiego o grubości 20 cm; wokół okien i na ścianach - obramowania wykonane ze styropianu. Cokół - wykończony łupkiem tatrzańskim. Podbitka - z drewna. Orynnowanie - z PVC. Parapety - z blachy.
Man icon Lilianna Jampolska
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Jedną z przyczyn wzmożonego zainteresowania inwestorów wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest wykorzystanie zużytego powietrza do ogrzania napływającego z zewnątrz, i tym samym poprawienie energooszczędności budynku. O zaletach takich systemów opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Paweł - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2013 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 15 cm styropianu (na poddaszu pod drewnianą okładziną wełna mineralna); powierzchnia 170 m2, kubatura 629 m3.
Man icon Lilianna Jampolska
Marcin - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2010 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych i 15 cm styropianu o podwyższonej izolacyjności cieplnej; powierzchnia 180 m2, kubatura 900 m3.
Man icon Lilianna Jampolska
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2012 r.
Dom: energooszczędny, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm i 20 cm styropianu; powierzchnia 180 m2, kubatura 450 m3.
Man icon Lilianna Jampolska
Klimatyzacja
Nowoczesna klimatyzacja szybko schładza powietrze w pomieszczeniu, ale również może regulować jego wilgotność, oczyszczać z kurzu i zarazków, a także ogrzewać. Takie działanie skłania coraz większą liczbę właścicieli domów do jej zamontowania już podczas budowy, bez czekania na kolejne fale afrykańskich upałów. Kiedy zrobili to nasi Rozmówcy i jak oceniają swoją klimatyzację?
Man icon Lilianna Jampolska
Ela - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzator ścienny użytkuje od sierpnia 2019 r.
Dom: parterowy z garażem, 136 m2. Ściany w technologii szkieletu drewnianego. Duże okna od wschodu i południa, dobudowano zimny ogród zimowy. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Lokalizacja - na nasłonecznionej działce.
Man icon Lilianna Jampolska
Ewelina i Tomek - Czytelnicy Budujemy Dom, klimatyzator stacjonarny użytkują od 2019 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; 273,60 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 30 cm i 16 cm styropianu; duże okna; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu.
Man icon Lilianna Jampolska
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzator przenośny użytkują od lipca 2019 r.
Dom: murowany, trzykondygnacyjny; powierzchnia 176 m2; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i 12 cm styropianu; okna o standardowej wielkości; wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu.
Man icon Lilianna Jampolska
Coraz ciszej
Potrzebujemy ciszy. Tak samo jak czystego powietrza czy wody. Hałas działa bowiem negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Budując dom powinniśmy o tym pamiętać i przestrzegać pewnych zasad, które umożliwią osiągnięcie komfortu i ciszy. Na szczęście w istniejących domach także da się poprawić ich akustykę.
Man icon Jarosław Antkiewicz
ArmaComfort AB ArmaComfort AB Alu - redukcja szumu wody i ochrona przed pożarem
ArmaComfort AB i ArmaComfort AB Alu firmy Armacell to wyjątkowe rozwiązania w zakresie ochrony przed hałasem dochodzącym z rur deszczowych oraz kanalizacyjnych. Innowacyjne produkty efektywnie zapobiegają kondensacji pary wodnej, a ponadto nie stanowią zagrożenia w przypadku pożaru i pozwalają na wszechstronne zastosowanie.
Światło według potrzeb
Tworzenie scen świetlnych, dopasowanie natężenia i barwy światła do nastroju, symulacja obecności domowników, automatyczne włączanie lamp i opraw oświetleniowych w przypadku pożaru w celu ułatwienia ewakuacji - to tylko niektóre z możliwości, jakie daje dodanie oświetlenia do systemu domu inteligentnego.
Man icon Norbert Skupiński
Wybór działki i jej zagospodarowanie
Miejsce zamieszkania dla każdego człowieka jest najważniejsze. To przestrzeń, w której mamy się czuć bezpiecznie i komfortowo. Szczególnie istotne jest to w przypadku osoby o obniżonej mobilności lub percepcji - nazywanej osobą niepełnosprawną bądź z niepełnosprawnością. Taki człowiek ma specyficzne ograniczenia i potrzeby. Nie wszędzie może przebywać, bo publiczna przestrzeń i jej wyposażenie nie zawsze na to swobodne poruszanie się pozwalają. A własny dom i teren wokół niego to kryterium spełniać musi bezwzględnie. Podpowiadamy zatem, od czego zacząć aby takie wygodne miejsce do życia zorganizować.
Man icon Krzysztof Kaperczak
Udany zestaw
Niskie zapotrzebowanie na ciepło, wentylacja mechaniczna i najczęściej ogrzewanie podłogowe to typowe cechy energooszczędnych domów. Pompy ciepła bardzo dobrze pasują do takich układów, i co bardzo ważne, nie wymagają wcale aż tak dużych wydatków na inwestycję, jak się powszechnie uważa.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Zaoszczędź nawet 10 000 zł w ramach Szwedzkiej Dotacji!
Już 2 marca 2020 r. rozpocznie się kolejna edycja Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE do 10 000 zł. Jeśli marzysz o czystym, energooszczędnym i komfortowym systemie grzewczym, skorzystaj ze wsparcia do 5000 zł do pompy ciepła, do 6000 zł do pompy ciepła wraz z rekuperatorem NIBE ERS lub GV-HR, do 9000 zł na zakup pompy ciepła z zestawem paneli fotowoltaicznych NIBE PV.
Pytania o najpopularniejsze przegrody
Ściany i stropy tworzą konstrukcję każdego domu. Można je wykonać na wiele sposobów. Najpopularniejsze są, znane od lat, przegrody murowane, których wznoszenie jest czasochłonne, lecz gwarantuje trwałość i ciepłochronność. Aby móc wybrać optymalne rozwiązania, warto poznać wady i zalety wszystkich możliwych wariantów, a najłatwiej to zrobić, czytając odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dach na różne sposoby
Dom jednorodzinny można zwieńczyć na kilka sposobów. W przypadku dachów stromych najczęściej stosuje się więźbę krokwiowo-jętkową, w drugiej kolejności - płatwiowo-kleszczową, rzadziej wiązary. Z kolei dach płaski może być wentylowany lub niewentylowany. Przyjrzyjmy się, czym różnią się te technologie i kiedy jaką z nich wybrać.
Man icon Norbert Skupiński
Na dachu zgodnie z zasadami
Pokrycia dachowe różnią się od siebie wyglądem, trwałością, ciężarem, właściwościami użytkowymi, ceną i sposobem układania. Wybierając materiał należy zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry, ale również na to, aby był dopasowany do cech dachu. Przy jego wykańczaniu nie można z kolei pominąć orynnowania, bez którego zwieńczenie budynku będzie niekompletne.
Man icon Norbert Skupiński
Jakość jest najważniejsza
Styropian to najpopularniejszy materiał ociepleniowy w naszym kraju. Występuje w wielu odmianach różniących się szeregiem cech - do ocieplanie elewacji, do podłóg itd. Wybór nie jest więc łatwy. Jednak najważniejsze, żeby faktycznie miał deklarowane przez producenta cechy. Bo jeżeli kupimy bubel, to o dotrzymaniu jakichkolwiek parametrów możemy zapomnieć. Jak w takim razie sprawdzić jakość styropianu, który chcemy kupić?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wybieramy styropian
Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości jak wysoko oceniany jest szary styropian. Czas przyjrzeć się jakie rodzaje szarego styropianu są dostępne na rynku i dokonać świadomego wyboru, z którego będziemy zadowoleni nie tylko w dniu zakupu, ale również po latach.
Mocny akcent na wejście
Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu. Dlatego powinny dobrze wyglądać. Ale nie jest to ich jedyne, ani główne zadanie. Przede wszystkim mają zatrzymywać w domu ciepło, utrudnić złodziejowi wejście do środka i chronić przed hałasem.
Man icon Janusz Werner
Ściany i sufity na gładko
Prawie każdy marzy, by ściany w jego domu były równe i gładkie. W nowych budynkach uzyskanie takiego efektu jest łatwe, choć wymaga pracy fachowców. W starszych obiektach wygładzenie ścian to nierzadko poważny remont, wiążący się z masą pyłu, powstającego przy szlifowaniu ich powierzchni. W takich przegrodach czasem konieczna jest też naprawa punktowych uszkodzeń, powstałych np. po kołkach, gwoździach. Do zadań tego typu wykorzystuje się różnego rodzaju gładzie i szpachle.
Man icon Joanna Dąbrowska
Murowany albo systemowy
Wykonanie komina to inwestycja na lata, dlatego warto zapoznać się z ofertą rynkową, aby dokonać właściwego wyboru. Sprawę ułatwia fakt, że zastosowanie mają tu właściwie tylko dwie technologie - tradycyjny komin murowany z cegły, albo systemowy, montowany na budowie z przygotowanych w fabryce elementów.
Man icon Norbert Skupiński
Systemy kominowe WADEX
Systemy kominowe produkcji PPH WADEX S.A. przeznaczone są do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym oraz ekologicznymi paliwami stałymi. Stosowane są w budynkach jedno- i wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych. Konstrukcja systemów umożliwia zastosowanie ich również do odprowadzania spalin, wytwarzanych przez urządzenia technologiczne w procesach przemysłowych, a także w układach wentylacyjnych.
Wielkość ma znaczenie
Jak duża powinna być instalacja? To jedno z najważniejszych pytań na jakie musimy sobie odpowiedzieć decydując się na fotowoltaikę. Nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejsze jest przewidywane roczne zużycie prądu w domu. Jednak trzeba też uwzględnić ekspozycję paneli na słońce i to jaką część pozyskanej energii będziemy w stanie zużyć na miejscu, bez oddawania jej do sieci.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Czy fotowoltaika się opłaca?
W ciągu ostatnich lat fotowoltaika coraz bardziej zyskuje na popularności. Moduły fotowoltaiczne, w szczególności w większych domach i gospodarstwach rolnych, stały się już normą. Czy faktycznie jest to opłacalne?
Funkcjonalnie zaprojektowane
Chociaż oświetlenie w dużej mierze pełni rolę dekoracyjną, musi być przede wszystkim właściwie dobrane do poszczególnych stref domu. Dogodne sterowanie nim zapewni nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Zastosowanie odpowiednich urządzeń umożliwi m.in. płynną regulację natężenia światła i tworzenie scen świetlnych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Przegrody wewnętrzne
Ściany działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia - wyodrębniają z niego pokoje, łazienki, garderoby… Mogą być murowane - te stawia się zgodnie z projektem na etapie budowy/remontu domu. Albo lekkie szkieletowe - takie można wznieść praktycznie w dowolnym momencie i w każdym miejscu. Sprawdzą się np. wtedy, gdy trzeba podzielić jeden większy pokój między dwoje dzieci.
Man icon Janusz Werner
Moc montażu w suchej zabudowie
Wygoda i łatwość użycia, niskie Moc montażu w suchej zabudowie koszty oraz niezwykła elastyczność to cechy, dzięki którym sucha zabudowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych mieszkań i domów. Jej popularność sprawia, że coraz częściej poszukujemy nie tylko dedykowanych elementów montażowych, ale i skutecznych mocowań. Na jakie mocowania postawić, aby pracować z nią pewnie i bezpiecznie?
Z czego zbudować podjazd?
Utwardzone podłoże przeznaczone do ruchu pojazdów przede wszystkim musi być bezpieczne, stabilne i trwałe w zmiennych warunkach atmosferycznych. Powinno też pasować do ścieżek i chodników na posesji oraz kolorystyki i architektury domu. W większości przypadków na wybór nawierzchni na podjazd największy wpływ mają cechy użytkowe, cena materiału i koszt jego ułożenia.
Man icon Cezary Jankowski
Bezpieczeństwo na dwa sposoby
Instalacja alarmowa to już praktyczne standard w domach jednorodzinnych. Przynajmniej tych dopiero budowanych. Jednak również zrobienie jej w starszych budynkach nie jest specjalnie trudne. To zasługa bogatej oferty urządzeń bezprzewodowych. Chociaż mogą one być atrakcyjne również w nowym domu.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dylematy inwestora - wybieramy nowoczesny system alarmowy
Jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć podczas wyboru systemu alarmowego, dotyczy typu instalacji. Tradycyjne rozwiązania przewodowe już na etapie planowania systemu będą wymagały od Ciebie dokładnego określenia, jakich funkcji będziesz potrzebował zarówno teraz, jak i w przyszłości – bowiem na podstawie tych informacji, instalator dopasuje odpowiednie urządzenia, a następnie zaplanuje całą instalację elektryczną, w tym okablowanie. Z tego powodu montaż systemu przewodowego należy przeprowadzić jak najwcześniej – najlepiej przed pracami wykończeniowymi, aby uniknąć dodatkowych późniejszych remontów.
Zależnie od potrzeb i możliwości
Najlepiej mieć w łazience jedno i drugie, ewentualnie prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej na piętrze. Nie zawsze jednak oba sprzęty są potrzebne. Czasem też brakuje miejsca albo funduszy na ich instalację.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ciepło, cicho, komfortowo
Zakup okien to poważna inwestycja, na wiele lat. Podczas ich wyboru bierze się dziś pod uwagę szereg parametrów i właściwości, m.in. ciepłochronność, izolacyjność akustyczną czy odporność na wpływ warunków atmosferycznych.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dlaczego warto wybrać okna drewniane SOKÓŁKI?
Okna drewniane są trwalsze, sztywniejsze i cieplejsze od plastikowych. Dzięki niepowtarzalnemu, naturalnemu usłojeniu drewna wyróżniają się też wyjątkowym, eleganckim wyglądem. Ważne jest natomiast aby zostały wykonane z zachowaniem wszelkich rygorów technologicznych i jakościowych przy użyciu najlepszych surowców, co może zagwarantować jedynie producent z wieloletnim doświadczeniem na rynku stolarki okiennej.
Odpowiednio do potrzeb
Kotły gazowe zapewniają bezobsługowe i stosunkowo niedrogie ogrzewanie domu. Ich asortyment jest bardzo duży. W ostatnich latach rynek zdominowały modele kondensacyjne. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia.
Wiele argumentów za
Brak plączącego się kabla, cicha i wydajna praca, sprzątanie bez unoszącego się kurzu i konieczności dźwigania przenośnego urządzenia... Powodów, dla których warto wyposażyć dom w odkurzacz centralny jest wiele. Jak pokazuje nasze zestawienie jednostek centralnego odkurzania, kolejnym jest coraz bardziej przystępna cena takich urządzeń.
Man icon Norbert Skupiński
Odnawiamy płot
Każde ogrodzenie, wcześniej czy później, wymaga remontu albo odświeżenia. Częstotliwość odnawiania zależy od rodzaju budulca - płoty murowane konserwuje się zdecydowanie rzadziej, niż drewniane i metalowe. Ogrodzenia w bardzo złym stanie zwykle bardziej opłaca się rozebrać i postawić od nowa, niż ratować.
Man icon Janusz Werner
Nie tylko do grzania
Grzejnik ma przede wszystkim grzać. Ale w łazience służy także, a czasami przede wszystkim, do suszenia ręczników. Stąd zupełnie osobna kategoria grzejników łazienkowych. Które grzeją, suszą, w dodatku coraz częściej „wyglądają”!
Man icon Janusz Werner
Trwała i odporna
Urządzenie kuchni w nowym domu to ambitne zadanie. Oprócz niezbędnych sprzętów, zabudowy meblowej i jej wyposażenia istotny jest wybór materiału na podłogę. Od lat najpopularniejsze są płytki ceramiczne i gres, zwłaszcza w dużych formatach. Efektownymi i modnymi ich zamiennikami są posadzki drewniane, winylowe i betonowe.
Man icon Joanna Dąbrowska
Z różanecznikami i posągami
Ogród na wiosnę wypełnia się spektakularnymi widokami kwitnących azalii i różaneczników, a w lecie - piwonii i róż. Przez cały rok zdobią go natomiast strzyżone bukszpany oraz posągi.
Man icon Lilianna Jampolska
Zakładanie trawnika
Prawidłowo założony i pielęgnowany trawnik to wizytówka ogrodu. Jednocześnie, wbrew pozorom, wymaga sporych nakładów pracy i nie jest tani. Koszty można zmniejszyć przez samodzielne wykonywanie prac, lecz trzeba pamiętać że wszelkie niedopatrzenia mogą zniwelować pożądany efekt. Niezbędna jest tu więc fachowa wiedza, skrupulatność i rozeznanie w ofercie rynkowej.
Man icon Michał Mazik
Co i gdzie warto zaplanować?
Do elementów małej architektury zalicza się wiele konstrukcji, które zdobią ogród, ale także zwiększają jego funkcjonalność, możliwości i komfort użytkowania. Usytuowanie obiektów powinno się dobrze przemyśleć. Warto je dodatkowo udekorować zielenią. Podpowiadamy, jak zrobić to właściwie.
Man icon Michał Mazik
Segregowanie śmieci
Mam 5 worków do segregowania śmieci i nadal nie wiem, gdzie wrzucić karton po mleku? A co z kubkami po jogurcie - do zmieszanych czy plastiku? Umyte czy nie?
Montaż podestu tarasowego
Czy bezpośrednio na starych płytkach tarasowych mogę ułożyć podest z elementów modułowych? Lepiej sprawdzi się system drewniany czy kompozytowy? Czy są jakieś ograniczenia w ich stosowaniu?
Garaż w bryle domu czy wolnostojący?
Mam działkę o wymiarach mniej więcej 23 × 30 m. I dylemat, czy budować dom i osobno garaż wolnostojący na jej końcu, czy wybrać projekt z garażem w bryle? Ja wolę garaż w bryle domu, natomiast mąż chce taki z pomieszczeniem gospodarczym na końcu działki. Jakie jest Wasze zdanie?
Okna aluminiowe
Niebawem będę musiała dokonać wyboru okien do naszego domu. Czy warto zainwestować w aluminiowe? Na forum przeczytałam, że aluminium jest zimne?