Elewacje
Ten płaszcz ochronny budynku koniecznie musi być trwały, nienasiąkliwy, odporny na mróz, płowienie koloru, a co najważniejsze - właściwie dobrany do technologii wykonania ścian zewnętrznych. Oto na jakie materiały elewacyjne zdecydowali się Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy.
W przypadku każdego budynku punktem wyjścia do wytypowania materiałów elewacyjnych powinna być technologia wzniesienia przegród zewnętrznych.
Oczywiście ładny, reprezentacyjny wygląd fasady ma znaczenie, lecz największy nacisk należy położyć na jakość i trwałość materiałów wykończeniowych oraz ich odporność na czynniki zewnętrzne (zmienną temperaturę i wilgotność powietrza, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, płowienie koloru, itp.). Jeśli materiały będą odpowiednie, przez wiele lat stawiają czoła niekorzystnym warunkom. Z myślą o długim i wygodnym użytkowaniu zaleca się stosować te spośród nich, które nie potrzebują konserwacji.
TRWAŁOŚĆ RÓŻNYCH ELEWACJI
Za najbardziej trwałe uznaje się elewacje z cegły klinkierowej, wchodzące w skład ścian trójwarstwowych. Taka fasada ma grubość aż 12 cm i bez specjalnej pielęgnacji wytrzymuje kilkadziesiąt lat - jest bowiem wytrzymała na wszelakie czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Niestety, w ostatnich latach nie jest często wybierana. A ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze