Przegrody wewnętrzne
Ściany działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia - wyodrębniają z niego pokoje, łazienki, garderoby… Mogą być murowane - te stawia się zgodnie z projektem na etapie budowy/remontu domu. Albo lekkie szkieletowe - takie można wznieść praktycznie w dowolnym momencie i w każdym miejscu. Sprawdzą się np. wtedy, gdy trzeba podzielić jeden większy pokój między dwoje dzieci.
Ściana działowa rozdziela pomieszczenia, ale w przeciwieństwie do nośnej nie jest elementem konstrukcyjnym budynku. Nie przenosi zatem żadnych obciążeń (poza ciężarem własnym, ewentualnie zawieszonych na niej szafek). W zależności od potrzeb, powinna cechować się dobrą izolacyjnością akustyczną, termiczną (jeśli rozgranicza pomieszczenia ogrzewane i nieogrzewane), także odpowiednią odpornością ogniową.
Ścianki działowe wznosi się jako murowane, z typowych materiałów murowych - ceramiki (zarówno pełnej cegły, jak i pustaków), betonu komórkowego, silikatów. Takie przegrody muruje się również z pustaków szklanych, potocznie nazywanych luksferami. W zupełnie innej technologii wznoszone są lekkie ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych.
Ciężkie szafki zdecydowanie łatwiej wiesza się na ściankach murowanych. FISCHER
ŚCIANY MUROWANE
Miejsce i sposób oparcia takiej przegrody na stropie lub podłodze na gruncie określa projekt budowlany. Jeśli chcemy ją przesuną...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze