Segregowanie śmieci
3/2020
6-9 minut
Mam 5 worków do segregowania śmieci i nadal nie wiem, gdzie wrzucić karton po mleku? A co z kubkami po jogurcie - do zmieszanych czy plastiku? Umyte czy nie?
Z początkiem roku zmieniły się zasady segregacji śmieci - teraz należy je dzielić na 5 frakcji. Do jednego worka/kosza wrzucamy odpady z metali i tworzyw sztucznych, do drugiego papier, do kolejnych szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Tzw. jednolity system segregacji jest wdrażany w całym kraju - wszędzie worek na papier jest niebieski, ten na metale i tworzywa żółty, na szkło zielony, na odpady bio - brązowy. Jeśli władze lokalne zdecydują o zbieraniu szkła w podziale na dwie frakcje, to kolorowe trafi a do zielonego pojemnika, bezbarwne do białego.
Segregacja jest niezbędna, bo przeciętny Polak wytwarza rocznie przeszło 300 kg śmieci. Z czego aż 40% trafia na wysypisko, a tylko 25% jest wykorzystywanych powtórnie (przetwarzanych). Unijna średnia, gdy idzie o recykling, jest sporo lepsza, ale też ludzie z bogatego Zachodu produkują dużo więcej odpadów - przeciętny Niemiec dwa razy tyle, co typowy Kowalski.
Trzeba zauważyć, że posegregowane śmieci to nie tylko odpad, ale i wartośc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze