Akcja izolacja

Termomodernizacja domu chyba wszystkim kojarzy się z ociepleniem ścian, dachu, podłóg. Całkiem słusznie, bo trudno w ogóle myśleć o energooszczędności, obniżeniu rachunków za ogrzewanie i poprawie komfortu zimą, jeżeli nie zadba się o ograniczenie ucieczki ciepła przez przegrody zewnętrzne. Takie prace to przy tym okazja, żeby uatrakcyjnić wygląd domu.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Na czym polega racjonalne podejście do ocieplenia
Stosowanie jak grubej warstwy izolacji ma sens
Dlaczego ocieplenie fundamentów jest trudniejsze, niż ścian zewnętrznych
Jak można uatrakcyjnić wygląd elewacji
Dlaczego wiele osób rezygnuje z ocieplenia podłóg
W starszych budynkach to właśnie ucieczka ciepła przez przegrody zewnętrzne jest głównym źródłem strat ciepła, oraz najważniejszą przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie. Wynika to z ich dużej powierzchni oraz zwykle bardzo słabej izolacji - o ile jakiekolwiek ocieplenie w ogóle jest. Docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, podłogi przynosi wówczas bardzo duże korzyści, tym większe, im gorszy był dotychczasowy standard energetyczny budynku.
RACJONALNE PODEJŚCIE
Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i warto patrzeć na wszystko uwzględniając:
spodziewane korzyści;
poziom trudności prac;
niezbędne nakłady.
Przede wszystkim nie wolno popadać w przesadę. O którą nie jest trudno, bo przecież zawsze da się zastosować jeszcze grubszą warstwę termoizolacji czy materiał o lepszych parametrach (choćby niższej lambdzie). Dlatego warto zawsze zadać sobie pytanie, czy to co robimy ma sens oraz ile będzie nas kosztować. W praktyce w przypadku termomodernizacji bardzo często idziemy z tyc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
