Funkcjonalne i estetyczne

Drzwi wewnętrzne - poza swoją podstawową funkcją, czyli oddzielaniem od siebie pomieszczeń - pełnią też inne role. Izolują je akustycznie, czasami również doświetlają, a odpowiednio dobrane, mogą być dodatkowo ozdobą wnętrz. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcjonalność oraz parametry użytkowe, ale też walory estetyczne.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaką konstrukcję mogą mieć drzwi
Jakie materiały wykorzystuje się do ich produkcji
Jakie są sposoby otwierania
Na co zwrócić uwagę przy zakupie stolarki drzwiowej
Jak fachowo zamontować drzwi
1. JAK SĄ ZBUDOWANE DRZWI WEWNĘTRZNE?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje konstrukcji drzwi - płytowe i płycinowe. W pierwszym wariancie skrzydło składa się z jednolitej płyty z materiału drewnopochodnego lub drewnianej ramy, która oklejona jest cienką płytą, a środek wypełnia płyta wiórowa, karton o budowie plastra miodu lub układane w jodełkę paski płyty pilśniowej. W drzwiach płycinowych skrzydło ma postać podzielonej na mniejsze pola drewnianej ramy, której wypełnienie stanowią płyciny z drewna, sklejki, tworzywa bądź szkła.
Drzwi mogą mieć też różnie ukształtowane krawędzie. W modelach przylgowych charakterystycznym elementem są wycięcia, które zwiększają powierzchnię przylegania do ościeżnicy. W drzwiach bezprzylgowych wcięć nie ma - krawędź jest prosta, skrzydło po zamknięciu tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę, a zawiasy są ukryte. Jeżeli ościeżnica jest zlicowana ze ścianą, drzwi tworzą z nią jedną płaszczyznę i mogą być prawie niewidoczne.
Ze względów praktycznych i bezpie...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
