Magda - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2023 r.

Dom: murowany, o powierzchni 221 m2; parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm, styropianu o grubości 20 cm, cegły ręcznie formowanej albo tynku strukturalnego; dach pokryty dachówką ceramiczną, ocieplony wełną mineralną (30 cm); wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; przy oknach rolety wewnętrzne, zasłony; lokalizacja w słońcu.
Klimatyzacja: typu multisplit; jednostki wewnętrzne - jedna o mocy 5 kW, trzy o mocy 2,5 kW; bardzo liczne funkcje; poczwórny filtr plazmowy; ekologiczny czynnik chłodniczy R32; klasa energetyczna A+++; sterowanie - pilotem.
Decyzja: o skutecznym klimatyzowaniu domu pomyśleliśmy z mężem już w trakcie budowy. Nie chcieliśmy stosować kiepskich namiastek typu wiatraki, albo innego przenośnego sprzętu, tylko ten profesjonalny. Zdecydowaliśmy się na ułożenie oddzielnej instalacji, bo przy korzystaniu z samej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i GWC nie osiąga się pożądanego efektu, jeżeli następuje długa fala dużego upału. Z tego powodu poprosiliśmy fachowców z renomowanej firmy, która dostarcza markowe wyposażenie, o kompleksową usługę, łącznie z serwisowaniem. Zależało nam na sprzęcie nowoczesnym, wielofunkcyjnym, wysokiej jakości. U nas zrealizowano instalację typu multisplit, z certyfikowanym mocnym ściennym klimatyzatorem (5 kW) w strefie dziennej na parterze i trzema słabszymi (o mocy 2,5 kW) w sypialniach na poddaszu. Często ich używamy, ze względu na szybkie uzyskiwanie komfortu termicznego, świetne filtrowanie powietrza.
Rady i przestrogi:- Jeżeli chodzi o moc jednostek wewnętrznych, to dobran...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
