Jak Zielony Ład zmieni nasze domy

Przy okazji wyborów prezydenckich wzmogła się dyskusja o unijnym Zielonym Ładzie. Rafał Trzaskowski twierdził, że już go nie ma, Karol Nawrocki zapowiedział, że nie zgodzi się na jego wprowadzanie. Pytamy zatem, jak to jest z tym Zielonym Ładem - jest wdrażany, czy może go odwołali? I odpowiadamy - jest. Boleśnie przekonają się o tym choćby użytkownicy kotłów gazowych i węglowych, którzy już od 2027 r. będą płacili specjalny podatek od emisji CO2, nazywany także podatkiem od ogrzewania. A to niejedyna zmiana, która nas czeka.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy Zielony Ład obowiązuje
Kto zapłaci podatek od ogrzewania
Co to jest dom zeroemisyjny
Po co domom klasy charakterystyki energetycznej
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest Zielony Ład. Na oficjalnej stronie Rady UE czytamy: Europejski zielony ład to unijna strategia wzrostu. Zainicjowany w 2019 r. pakiet inicjatyw politycznych kieruje UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - ku neutralności klimatycznej, którą ma ona osiągnąć do 2050 r.
To wkład UE w porozumienie paryskie, (...) które wyznacza cel w postaci utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie +1,5°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.
Europejski zielony ład zakłada, że do 2050 r. UE stanie się pierwszym w świecie obszarem neutralnym klimatycznie, ograniczone zostanie zanieczyszczenie, a przyroda i ekosystemy wrócą do zdrowej równowagi.
Żeby tak się stało, niezbędne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Unijny pakiet „Gotowi na 55” (Fit for 55) zakłada zmniejszenie tych emisji o 55% do 2030 r. (względem roku 1990).
Za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w Europie odpowiadają budynki. Dlatego...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
