Dlaczego wentylacja z rekuperatorem?

Termomodernizacja domu to znacznie więcej niż tylko wymiana okien czy ocieplenie ścian. Aby budynek był prawdziwie energooszczędny i komfortowy, kluczowe jest również zoptymalizowanie systemu wentylacji. Pojawia się tu pytanie, który system wybrać: kompleksową wentylację centralną czy bardziej elastyczne, a przy tym mniej inwazyjne rozwiązanie decentralne?
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Dlaczego wykonanie wentylacji mechanicznej wymaga kompleksowego podejścia
Gdzie można umieścić centralę i ułożyć kanały
Dlaczego rodzaj użytych przewodów ma znaczenie
Z jakimi trudnościami trzeba się liczyć w domu modernizowanym
Jakie są zalety i wady wentylacji decentralnej
Punktem wyjścia w zdecydowanej większości starszych budynków jest wentylacja grawitacyjna. Ten tradycyjny system wymiany powietrza opiera się na naturalnym przepływie mas powietrza, wynikającym z różnicy temperatur, a co za tym idzie, gęstości i ciśnienia powietrza między wnętrzem budynku a otoczeniem zewnętrznym. W praktyce oznacza to, że ciepłe, lżejsze powietrze w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy toaleta (nazywane potocznie „brudnymi”), unosi się i jest usuwane przez kominy wentylacyjne. Jednocześnie, świeże, chłodniejsze powietrze z zewnątrz napływa do „czystych” stref, czyli salonów i sypialni, poprzez nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej, bądź specjalnie zamontowane nawiewniki.
Mimo swojej prostoty, wentylacja grawitacyjna wykazuje szereg poważnych ograniczeń, które w kontekście współczesnych standardów efektywności energetycznej i komfortu stają się nie do zaakceptowania. Zasadniczym problemem jest bezpowrotna utrata ciepła wraz z usuwanym z budynku z...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
