Z czego budować?

Wielu inwestorów świadomie wybiera materiał na ściany i mało która budowlana decyzja wzbudza tyle emocji. Najczęściej wybierane są beton komórkowy i ceramika, choć rynkowa oferta jest zdecydowanie szersza. Tak czy inaczej, na naszym rynku króluje technologia murowana. Wybór stropu to już zadanie dla projektanta.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Co wybrać - beton komórkowy czy ceramikę
Czy silikaty mają więcej zalet czy wad
Jakie stropy są najpopularniejsze
Jakie stropy wykonuje się najszybciej
9 na 10 domów stawianych w Polsce ma ściany murowane z tzw. drobnowymiarowych elementów murowych (pustaków, bloczków, cegieł). To technologia tradycyjna i wciąż dominująca. Domy można też wznosić z drewna, prefabrykatów, styropianowych kształtek…
Zwolennicy technologii murowanej najczęściej wybierają beton komórkowy lub ceramikę - tradycyjną albo poryzowaną. Rzadziej silikaty i keramzytobeton.
JAKIE SĄ ZADANIA ŚCIAN?
Ściany zewnętrzne oddzielają przestrzeń wewnątrz budynku od środowiska zewnętrznego. Gdy są nośne, przenoszą obciążenia - opierają się na nich stropy, dachy, balkony. Muszą izolować od zimna i upału - współcześnie odpowiednia termoizolacyjność to ich zasadnicza cecha. Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U, opisujący jak intensywnie ucieka ono przez przegrodę, nie może być dla ściany zewnętrznej wyższy niż 0,20 W/(m2·K). Warto jednak pamiętać, że w przypadku przegród warstwowych za ich izolacyjność termiczną odpowiada głównie ocieplenie.
Ściany mają og...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
