To, co najmodniejsze

Duże przeszklenia są od kilku lat na szczycie listy tego, co w budownictwie jednorodzinnym najmodniejsze. I o ile szklane ściany to nie jest powszechny widok, to już duże, przesuwne drzwi tarasowe chciałby mieć prawie każdy inwestor. Niektórzy obawiają się, czy takie okno nie będzie powodować znacznych strat ciepła. Jednak głównym czynnikiem, który powstrzymuje ich przed wyborem wielkoformatowej stolarki, jest jej wyraźnie wyższa cena.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie są standardowe wymiary okien
Jaki parametr okna jest najważniejszy
Profil z PVC, drewna czy aluminium
Okno tarasowe PSK czy HTS
Zacznijmy od ustalenia, co to właściwie jest duże przeszklenie. Standardowe wymiary okien określono kiedyś w normie branżowej BN-85/7153-02. I tak szerokość okna jednodzielnego wynosi w myśl tej normy od 565 do 1465 mm, a wysokość od 535 do 1635 mm. Typowe okno dwudzielne ma szerokość od 1165 do 2065 mm i wysokość między 1135 a 1635 mm.
Prawo nie nakazuje jednak kupowania okien w typowych rozmiarach. Jedyne, co narzucają przepisy, to minimalna proporcja między powierzchnią okna/okien i powierzchnią podłogi pomieszczenia, w którym je zamontowano. W warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.), zapisano, że W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.
Je...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
