Uważaj na ćmę bukszpanową
9/2019
2-3 minuty
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to niewielkich rozmiarów owad, którego żarłoczne gąsienice w ciągu kilku dni mogą doszczętnie ogołocić z liści cały krzew bukszpanu. Inwazja szkodnika trwa w Polsce od kilku lat i to tylko kwestia czasu, kiedy dotrze także do Twojego ogrodu. Nie zwlekaj! Zwalczaj go jak najszybciej! Podpowiadamy, jak to zrobić.
ROZPOZNAJ Dorosłe ćmy bukszpanowe łatwo rozpoznać: mają białe skrzydła z brązową obwódką. Larwy są zielone, z ciemną głową i ciemnymi paskami na ciele. Ćma jest jedynym szkodnikiem bukszpanu, więc jej identyfikacja nie powinna być trudna.
ZWALCZAJ Gąsienice są bardzo żarłoczne! Od razu po zauważeniu szkodnika trzeba przystąpić do jego zwalczania! Przy niewielkiej inwazji można otrząsać krzewy, zbierać i niszczyć opadłe gąsienice. Przy licznym występowaniu ćmy niezbędne będzie zastosowanie chemicznych środków owadobójczych. Niestety, obecnie nie ma preparatów zarejestrowanych do zwalczania szkodnika. Trudno jednak czekać z założonymi rękami! Skuteczne są środki, które zwalczają inne gąsienice. Można wykonać opryski preparatami: Deltam, Fastac, Mospilan, Polysect. Wart polecania jest także preparat Lepinox (profesjonalny, do stosowania w uprawach ekologicznych). Zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która szybko zabija gąsienice!
FOT. © IAN LINDSAY / PIXABAY, © SANDER...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze