Wszystko, co na dachu
Wybór pokrycia dachowego to raczej przyjemne zadanie - w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy strome można przebierać do woli. Razem z materiałem pokryciowym kupuje się okna połaciowe i rozmaite akcesoria: obróbki, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne… Z dachem płaskim jest inaczej - cóż, to czego nie widać nie musi być szczególnie urodziwe, grunt, żeby było idealnie szczelne.
Ogromne, na pierwszy rzut oka, możliwości wyboru materiału pokryciowego może - ku zaskoczeniu początkujących inwestorów - ograniczać kilka czynników.
Po pierwsze, prawo. Bywa, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy narzuca kolor pokrycia, np. brązowy czy zbliżony do naturalnej barwy dachówki ceramicznej. Najczęściej określa też kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40-45°).
Po drugie, waga materiału. Ze względu na nią, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Masa lekkich nie przekracza kilkunastu kg/m2. To blachy (płaskie, blachodachówki) i gonty bitumiczne. Ciężkie ważą kilkadziesiąt kg/m2. To dachówki (ceramiczne i cementowe) oraz sporadycznie stosowane strzecha i łupek.
Więźba, czyli konstrukcja dachu, zaprojektowana pod lekką blachę, niekoniecznie udźwignie dachówkę ceramiczną. Zmiana pokrycia z lekkiego na ciężkie może oznaczać konieczność pogrubienia krokwi czy zmniejszenia odległości między nimi, na co...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze