Na ściany i posadzki

Tynki wewnętrzne zakrywają instalację elektryczną prowadzoną na ścianach, wyrównują ich powierzchnię i stanowią podkład farb, tapet i innych dekoracyjnych okładzin. Podłogi natomiast - te na gruncie izolują od zimna i wilgoci z podłoża, te na piętrze - od hałasów z parteru. Wybór materiałów do wykończenia obu typów przegród jest bardzo szeroki, a prace - choć nieskomplikowane - są dość czasochłonne.
Prace związane z wykonywaniem podłóg i tynków to już ostatni, tzw. mokry, etap budowy. Po nim czeka nas już tylko urządzanie wnętrz - układanie płytek w kuchni i w łazience, parkietu w salonie i w sypialniach, wybieranie mebli i ozdób.
Zanim jednak rzucimy się w wir kupowania dekoracji - trzeba sprawnie przejść ten etap prac, pamiętając, że najpierw się tynkuje, potem robi wylewki.
Ściany i sufity tynkuje się po ułożeniu instalacji elektrycznej. BAUMIT
Ściany i sufity tynkuje się po ułożeniu instalacji elektrycznej. Tynk musi mieć taką grubość, aby przykrył przewody i nie były one widoczne po wykończeniu przegród. Jeżeli elektryka prowadzona jest w bruzdach, zwykle nie ma problemu z jej zasłonięciem, natomiast jeśli biegnie po powierzchni ścian (najpopularniejszy sposób) - nierzadko zdarza się, że po wyschnięciu farby widać trasę kabli. Bardzo ważne jest zatem, by tynk pokrywał przewody warstwą grubości minimum 0,5 cm nawet w najcieńszych miejscach.
Tynki przykrywa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
