Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
9/2019
23-28 minut
Budynki w naszej szerokości geograficznej narażone są na bardzo zmienne warunki pogodowe - deszcz, śnieg, wiatr, mróz i intensywne nasłonecznienie. Elementem, który w największym stopniu chroni dom przed ich wpływem jest dach, uzbrojony w sprawny system rynnowy oraz przeciwoblodzeniowy. Zadaniem tego pierwszego jest odprowadzenie wody z połaci, drugiego - zabezpieczanie rynien i rur spustowych przed zamarzaniem gromadzącej się w nich wody.
Za odprowadzanie wody z dachu odpowiadają głównie rynny i rury spustowe. Ważne są również obróbki blacharskie i np. śniegołapy (chroniące nie tylko rynny, ale też osoby przechodzące pod krawędzią dachu).
Jeżeli budynek zamiast klasycznego dachu spadzistego ma stropodach, to woda spływa z niego przez leje odpływowe.
Instalacją wspomagającą odprowadzanie deszczu i śniegu z dachu jest system przeciwoblodzeniowy. Na ogół montuje się go w rynnach i rurach odpływowych. W rejonach o dużej intensywności opadów śniegu, np. w górach, układa się go również na skraju połaci dachu.
Poprawne zaprojektowanie i wykonanie wszystkich tych elementów dachu gwarantują skuteczne pozbywanie się z niego wody, chroniąc tym samym elewacje przed zaciekami i zalewaniem.
Błędy popełnione na tym etapie budowy domu mogą przyczynić się do powstawania, szczególnie jesienną i zimą, licznych usterek, których usunięcie podczas zimowych miesięcy będzie kłopotliwe. Warto o tym pamiętać.
System rynnowy o...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze