Nowe standardy
Wielu inwestorów skupia się głównie na parametrach dotyczących izolacyjności termicznej kupowanych okien. Trzeba jednak pamiętać, że znaczna ilość ciepła może uchodzić przez niewielkie luki między ościeżnicami i murem. Aby zminimalizować to zjawisko, zalecany jest tzw. montaż warstwowy (nazywany niekiedy ciepłym), w którym wykorzystywane są dodatkowo specjalne taśmy.
Prawidłowe osadzenie stolarki jest równie ważne, co jej parametry deklarowane przez producentów. Standardowo montowana jest na piankę PUR - okna kotwi się do muru, a przestrzeń między ramą a murem wypełnia pianką. Na koniec pozostaje obróbka ościeża i montaż parapetów. Choć pianka poliuretanowa dobrze izoluje termicznie i akustycznie, jest odporna na działanie pleśni i innych grzybów, nie starzeje się (o ile nie jest wystawiona na działanie światła), nie lubią jej owady i gryzonie, a także umożliwia szybki i tani montaż, od pewnego czasu uważa się, że opisana wyżej metoda jest niedoskonała. Pianka pozostaje bowiem narażona na zawilgocenie wodą opadową oraz parą wodną przenikającą z wnętrz mieszkalnych.
W przypadku montażu warstwowego piankę zabezpiecza się taśmami - bo tylko sucha odpowiednio izoluje cieplnie i eliminuje ryzyko pojawienia się zagrzybienia na obrzeżach otworu okiennego. Technologia taka daje około dwukrotnie większą szczelność połączenia stolarki z murem - w porównan...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze