Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Warstwa wstępnego krycia z gwarancją systemową
W naszej strefie klimatycznej pokrycia dachów skośnych układane są w systemie podwójnym. Składa się on z pokrycia zasadniczego (np. dachówka) oraz z pokrycia wstępnego (np. membrana, papa). Rodzaj warstwy wstępnego krycia powinien być dobrany w zależności od kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego. Odpowiedni dobór warstwy wstępnego krycia decyduje nie tylko o szczelności całego dachu, ale również o jego izolacji termicznej.
Nowość w ofercie BUDMAT! Zakończenia gąsiorów GSM-TOP i GSM-FLAT
Zakończenia gąsiorów GSM-TOP i GSM-FLAT to elementy mocowane do gąsiorów na krańcach kalenicy. Zapewniają estetyczne i funkcjonalne zabezpieczenie dachu zachowując jednorodność materiału.
AERIAL AD110 - kondensacyjny osuszacz podwieszany
AERIAL AD110 to jeden z najbardziej kompaktowych osuszaczy powietrza dostępnych na rynku z funkcją montażu na ścianie. Ze względu na niewielkie rozmiary jest chętnie stosowany do utrzymywania właściwego poziomu wilgoci w piwnicach, pralniach lub garażach. Dużą zaletą osuszacza jest cicha praca, co czyni go szczególnie atrakcyjnym do zastosowań domowych.
„Rozwiązania na miarę potrzeb” - nowa seria stelaży podtynkowych AQUA marki CERSANIT
Marka Cersanit wprowadziła do swojego portfolio nową serię stelaży podtynkowych AQUA z całym wachlarzem nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie możliwości. W ofercie dostępnych jest aż 6 serii, które pozwolą dopasować stelaż do każdej łazienki: w tym ultrapłytkie, do niskiej zabudowy, do wmurowania, a także niskie i bardzo wąskie.

Projekty domów

HomeKONCEPT 13
Projekt HomeKONCEPT 13 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w malinówkach 11
Projekt Dom w malinówkach 11 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w goździkowcach (G2A)
Projekt Dom w goździkowcach (G2A) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Fabia V
Projekt Fabia V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Idealnie dopasowany do kształtu działki
Podczas projektowania, budowy i wykańczania domu Marta i Mikołaj współpracowali z architektami. Dzięki temu ich nowe cztery kąty doskonale wpisują się w trapezowy kształt posesji i zielone otoczenie, a wystrój wnętrz - w ich oczekiwania i obrany styl architektoniczny.
Man icon Lilianna Jampolska
Pierwszy i ostatni, na emeryturę
Dla Ireny i Tomasza najbardziej liczyła się ładna bryła i jakość materiałów. Pierwsza jest tradycyjna i zwarta, z obszernym gankiem i naczółkowym dachem. Druga dotyczy m.in. zastosowania nowoczesnych szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych i ceramicznej dachówki. Budynek zachwyca szlachetnym wyglądem, funkcjonalnością i lokalizacją.
Man icon Lilianna Jampolska
Osprzęt elektroinstalacyjny
W każdym domu, oprócz dobrze rozprowadzonej instalacji elektrycznej i teletechnicznej, niezbędny jest odpowiedni osprzęt. Pod względem estetycznym dawniej nie był to ważny element wystroju, ale obecnie kupić można dekoracyjne serie, które stanowią ozdobę wnętrz. Jaki osprzęt mają u siebie nasi Rozmówcy?
Man icon Lilianna Jampolska
Ewelina - Czytelniczka Budujemy Dom, osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2010 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, srebrny i biały; gniazda i łączniki pogrupowane w dwu-, cztero-, pięciomodułowe zestawy; w łazienkach trójmodułowe gniazda i łączniki bryzgoszczelne; w salonie, pokoju właściciela, gabinecie - gniazda do RTV, głośników, internetowe, telefoniczne. Czujniki ruchu i centrale alarmowe; wideodomofony; regulatory pokojowe systemu grzewczego.
Man icon Lilianna Jampolska
Janusz - Czytelnik Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierał w 2018 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, w kolorze grafitowym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły; osprzęt bryzgoszczelny w tzw. pomieszczeniach mokrych, w garażu i kotłowni - odporny na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne; łączniki krzyżowe na klatce schodowej i w holu na poddaszu; gniazda na sprzęt RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe. Razem około 110 sztuk.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania i Radek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2018 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze czarnym i białym; w wielu miejscach wielomodułowy, w tym listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi; łączniki schodowe na klatce schodowej; modele z podświetleniem diodą LED.
Man icon Lilianna Jampolska
Bramy garażowe z napędem
Bramy garażowe różnią się konstrukcją i sposobem otwierania. Do nowoczesnych zalicza się segmentowe i rolowane, do tradycyjnych - rozwierane i uchylne. Codzienną obsługę ułatwia napęd, szczególnie wygodny w zimniejszej i deszczowej porze roku. O swoich bramach opowiedzieli nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2010 r.
Garaż: w bryle budynku, na jeden samochód (17 m2); nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; szerokość 3 m; z przetłaczanej i ocynkowanej stali wykończonej białym laminatem; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o grubości 48 mm. Wyposażenie - obrotowa klamka z zamkiem na klucz i ryglem. Prowadnice - z ocynkowanej stali. Napęd - z paskiem kewlarowym, uciąg 700 N, prędkość 15 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - pilotem.
Man icon Lilianna Jampolska
Radek - Czytelnik Budujemy Dom, 2 segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2018 r.
Garaż: murowany, na dwa samochody, powierzchnia 45,4 m2; ogrzewany. Bramy garażowe: dwie o szerokości 3 m, segmentowe; wykonane z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor antracyt. Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym. Sterowanie - 4 dwukanałowe piloty.
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r.
Garaż: w bryle budynku, dwa samochody, powierzchnia 40 m2; nieogrzewany (grzejnik w kotłowni). Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 4600 × 2250 mm, grubość paneli 42 mm; wykonana z blachy stalowej, wykończonej dwoma warstwami lakieru piecowego w kolorze szarym i białym; ocieplenie z pianki PU i przegroda termiczna; wewnętrzny rygiel. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, prędkość do 21 cm/s; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem z zewnątrz. Sterowanie - 2 piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Man icon Lilianna Jampolska
Na ściany i posadzki
Tynki wewnętrzne zakrywają instalację elektryczną prowadzoną na ścianach, wyrównują ich powierzchnię i stanowią podkład farb, tapet i innych dekoracyjnych okładzin. Podłogi natomiast - te na gruncie izolują od zimna i wilgoci z podłoża, te na piętrze - od hałasów z parteru. Wybór materiałów do wykończenia obu typów przegród jest bardzo szeroki, a prace - choć nieskomplikowane - są dość czasochłonne.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zdrowy dom z systemem Klima
Przy obecnym trybie życia ludzie wdychają dziennie ok. 13,5 kg powietrza pochodzącego z wnętrz i ok. 1,5 kg z zewnątrz - przy takich proporcjach, jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy jest niezwykle ważna. Jego wilgotność, czystość i temperatura to kluczowe elementy wpływające na jakość zdrowia i życia. Dlatego we wnętrzach warto stosować produkty z systemu Baumit Klima, których skład oparty jest na naturalnych surowcach.
Elewacje
Architektura obecnie budowanych domów to najczęściej proste, geometryczne formy i zgrabne łączenie nowoczesnych materiałów. Ponadczasowe są, oczywiście, fasady z klinkieru, ale równie efektownie prezentują się elewacje wykończone tynkiem o stonowanej kolorystyce i np. drewnem lub oryginalnymi okładzinami z betonu lub tworzywa sztucznego.
Man icon Joanna Dąbrowska
Daj drewnu odetchnąć, czyli o widocznych zaletach montażu niewidocznego
Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego nawet najtrwalsze gatunki drewna można oszpecić i osłabić niewłaściwym mocowaniem. Z pomocą nadchodzą nowoczesne systemy montażu niewidocznego przeznaczone do tarasów oraz elewacji. Ukryte elementy montażowe to nie jedyna z ich zalet. Umożliwiają samodzielny, a zarazem w pełni profesjonalny montaż, który pozwala drewnu oddychać i pracować przez wiele lat.
Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe
Budynki w naszej szerokości geograficznej narażone są na bardzo zmienne warunki pogodowe - deszcz, śnieg, wiatr, mróz i intensywne nasłonecznienie. Elementem, który w największym stopniu chroni dom przed ich wpływem jest dach, uzbrojony w sprawny system rynnowy oraz przeciwoblodzeniowy. Zadaniem tego pierwszego jest odprowadzenie wody z połaci, drugiego - zabezpieczanie rynien i rur spustowych przed zamarzaniem gromadzącej się w nich wody.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Ogrzewaj czystym ciepłem
W domu nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. To nie tylko kwestia komfortu, ale po prostu naszego zdrowia. Ponadto ogrzewanie nie powinno szkodzić środowisku, co w przypadku domu jednorodzinnego oznacza, że nie będziemy zatruwać naszego najbliższego otoczenia.
Man icon Jarosław Antkiewicz
MONOBLOK: Odkryj sekret powietrznej pompy ciepła
Wysokosprawne pompy ciepła STIEBEL ELTRON typu monoblok wykorzystują darmową energię naturalną z powietrza, aby ogrzać Twój dom.
Ogrzewanie domu pompą ciepła nareszcie bez obowiązkowych płatnych przeglądów!
Wysoka efektywność energetyczna pompy ciepła to nie jedyna cecha jaką wystarczy wziąć pod uwagę przy jej wyborze. A co z okresem gwarancji, obowiązkiem wykonywania przeglądów okresowych, czy kosztami części zamiennych? Całkowite koszty eksploatacji pompy ciepła o wysokiej sprawności mogą być wyższe od spodziewanych. Powód? Nie wzięto np. pod uwagę wymagania producenta przeprowadzania 1, a czasem nawet 2 płatnych przeglądów rocznie w okresie trwania gwarancji.
Komfort w wersji maksymalnie kompaktowej. Premiera pompy ciepła Maxima Compact zintegrowanej ze zbiornikiem
Gruntowe pompy ciepła z serii Maxima są marką samą w sobie. W ostatnich dwóch latach zgarnęły liczne nagrody branżowe przyznawane najnowocześniejszym, innowacyjnym i ekologicznym urządzeniom grzewczym w Polsce. Do długiej listy zalet Maximy należy dopisać kolejną - producent, polska firma Galmet, przygotowała trzy modele tej pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej. To niezwykle skuteczne urządzenie nosi nazwę Maxima Compact i właśnie trafiło do sprzedaży.
Słońce - zabójca szarego styropianu
Szary styropian to świetny materiał o parametrach izolacyjnych lepszych niż biały. Jednak ma pewną istotną wadę - jest wrażliwy na bezpośrednie nasłonecznienie. I wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, koniec lata wcale nie oznacza, że świeżo pokryte nim elewacje są już bezpieczne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Nowość dostępna od sierpnia!
Nie odpadnie od fasady, nawet jeśli jest przyklejony zwykłym klejem do styropianu. Metr sześcienny waży 16 kg. Szary rdzeń jest chroniony przez białą warstwę ochronną. LAMBDA MEGA WHITE® to szary styropian zespolony dla najbardziej wymagających.
Wszystko, co na dachu
Wybór pokrycia dachowego to raczej przyjemne zadanie - w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy strome można przebierać do woli. Razem z materiałem pokryciowym kupuje się okna połaciowe i rozmaite akcesoria: obróbki, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne… Z dachem płaskim jest inaczej - cóż, to czego nie widać nie musi być szczególnie urodziwe, grunt, żeby było idealnie szczelne.
Man icon Janusz Werner
Termoizolacja budynku – ochrona przed upałem i mrozem
Jeżeli chodzi o skrajnie wysokie temperatury to tegoroczne lato dało się we znaki Europejczykom. Doskwierały one ludziom nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz nieprawidłowo wykonanych budynków. W takich przypadkach ogromne znaczenie ma dobrze wykonana termoizolacja, która sprawdzi się także w okresie zimowym.
Najlepsze źródło ciepła
Kocioł to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu. Od wygody jego obsługi w dużej mierze zależy komfort mieszkania. Zaś wydatki na paliwo to zwykle główna część rocznych kosztów utrzymania budynku. Dlatego nasz wybór powinien być dobrze przemyślany. Lepiej zawczasu rozważyć wszystkie istotne kryteria niż męczyć się z nieodpowiednim dla nas kotłem albo dużo stracić, wymieniając go po kilku latach.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dobrana para do kotła lub kominka
Odpowiedni komin jest niezbędnym uzupełnieniem każdego kotła, kominka lub pieca. Bez niego nawet najlepsze urządzenie nie będzie pracować właściwie. Rynek zdominowały obecnie gotowe kominy systemowe, bo są trwalsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze do zbudowania niż tradycyjne z cegły.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Systemy kominowe WADEX
ZASTOSOWANIE Systemy kominowe produkcji PPH WADEX S.A. przeznaczone są do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych gazem, olejem opałowym oraz ekologicznymi paliwami stałymi. Stosowane są w budynkach jedno- i wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych. Konstrukcja systemów umożliwia zastosowanie ich również do odprowadzania spalin, wytwarzanych przez urządzenia technologiczne w procesach przemysłowych, a także w układach wentylacyjnych.
Elektronika na straży
Elektroniczny alarm to już standard w nowych domach. Ale system systemowi nierówny. Prosty alarm kosztuje koło 2 tys. zł, bardziej rozbudowana instalacja - kilkanaście tys. W budynkach wyposażonych w nowoczesny osprzęt i urządzenia (np. rolety z napędem), dodatkowe możliwości stwarza włączenie alarmu w system domu inteligentnego.
Man icon Janusz Werner
Cz. II: Domowa instalacja alarmowa – wersja optimum
Dom to budynek szczególny - pod swym dachem mieści bowiem wszystko to, co dla Ciebie najważniejsze. Podjęcie decyzji o wyposażeniu go w system alarmowy jest kluczowym momentem na drodze do stworzenia wyjątkowej przestrzeni, w której Ty oraz Twoi najbliżsi każdego dnia będziecie czuli się bezpiecznie.
Sprzątanie przyszłości
Odkurzanie centralne to technologia, która ma za zadanie ułatwić utrzymanie higieny na dużych i małych powierzchniach. Urządzenia swoją popularność zdobyły w hotelach i dużych biurowcach, po czym przeniosły się do domków jednorodzinnych, a nawet mieszkań.
Man icon Klaudia Tomaszewska
HUSKY AUTOMATIC - odkurzacze centralne z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji
Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania odznacza się wieloletnim doświadczeniem w branży odkurzaczy centralnych. Jego nowoczesną linią odkurzaczy HUSKY AUTOMATIC z automatycznym odprowadzeniem zanieczyszczeń do kanalizacji przekonuje wszystkich, którzy cenią komfort podczas sprzątania.
Przedłużamy życie drewna
Drewno to ekologiczny, naturalny materiał o uniwersalnych zastosowaniach. Wykonuje się z niego zarówno elementy nośne i wykończeniowe znajdujące się wewnątrz budynku mieszkalnego, jak i mnóstwo różnego rodzaju konstrukcji, sprawdzających się na zewnątrz. Podpowiadamy w jaki sposób o nie dbać, aby służyły nam przez lata.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nie tylko dla majsterkowicza
Wiertarka, wkrętarka albo pilarka przydadzą się w każdym domu - niezależnie od tego, czy jego właściciel z pasją oddaje się majsterkowaniu. Tego typu elektronarzędzia umożliwiają wywiercenie otworu w ścianie, zmontowanie mebli czy pocięcie drewna do kominka. Wybór takiego asortymentu nie jest łatwy, bo w sprzedaży jest wiele modeli różniących się funkcjami, jakością, trwałością i, oczywiście, ceną.
Man icon Norbert Skupiński
Przyjemny chłód na poddaszu
Przez okna połaciowe, czyli osadzane w płaszczyźnie dachu, wpada nawet dwa razy więcej światła, niż przez fasadowe o tej samej wielkości. Należy jednak uważać, bo latem może to prowadzić do przegrzewania się poddasza, jeśli nie zainstalowano osłon przeciwsłonecznych. Pamiętajmy, że najskuteczniejsze są rolety i markizy montowane po zewnętrznej stronie stolarki.
Man icon Małgorzata Kolmus
Murowane i drewniane
Technologii wznoszenia ścian jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze są przegrody murowane z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego i silikatów. Ich alternatywą są np. ściany szkieletowe oraz z bali, na które decydują się inwestorzy lubiący drewno, a także ci, którym zależy na szybkim tempie prac.
Man icon Joanna Dąbrowska
Mieszkaj zdrowo!
Domy drewniane zyskują coraz większą popularność. Wiąże się z tym wiele aspektów i korzyści jakie daje nam ten rodzaj budownictwa. Przede wszystkim, szybkość budowy, aspekty ekologiczne i zdrowotne.
Porządkami jesień się zaczyna
W jesiennych miesiącach, gdy liście pięknie mienią się wszystkimi odcieniami żółci i czerwieni wokół domu jest nadal mnóstwo do zrobienia. Zwłaszcza, gdy nasze cztery ściany dopiero powstają, lub też trwa właśnie remont. Trzeba też powoli myśleć o przygotowaniu posesji do zimy. Z bogatej oferty urządzeń znajdujących się w ofercie Kärcher osobom, które samodzielnie zajmują się remontem czy też pracami budowlanymi można polecić szczególnie urządzenie wysokociśnieniowe Full Control oraz odkurzacz uniwersalny WD.
Ścieżki i podjazdy
Wokół każdego domu konieczne jest utwardzenie i wykończenie ścieżek prowadzących od furtki do budynku, altany w ogrodzie, miejsca zabaw dla dzieci, by podczas deszczu nie grzęznąć w błocie i kałużach. Takich samych zabiegów wymaga podjazd, żeby dla odmiany w trakcie suszy ruch aut nie powodował wznoszenia kłębów pyłu i kurzu. Dobrze też jest utwardzić opaski wokół domu i garażu. Aby optymalnie zaplanować takie nawierzchnie, trzeba właściwie wybrać materiał.
Man icon Joanna Dąbrowska
Materiał na taras
3 sprawdzone porady - co wybrać, aby nie żałować i cieszyć się efektami widocznymi przez wiele lat?
Postaw na jakość
Projektant domu określa wymiar drzwi zewnętrznych. Sugeruje też materiał, z którego powinny być wykonane, oraz stylistykę. Stanowi to znaczne ułatwienie dla inwestora. Pozostaje jednak wybór konkretnego wyrobu, a producenci oferują mnóstwo wariantów. Jedno jest pewne - kierowanie się niską ceną może wyprowadzić na manowce.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dobre i niezbyt kosztowne
Ułożenie paneli to doskonały sposób na szybkie, łatwe i stosunkowo tanie wykończenie podłogi. Mają przy tym sporą wytrzymałość i bogate wzornictwo. Niektórzy uważają je za atrapę drewna, niemniej jednak wyroby te po części odbierają rynek posadzkom z litych desek.
Man icon Małgorzata Kolmus
Dlaczego warto - podłoga winylowa z rdzeniem mineralnym!
Do niedawna rynek pokryć podłogowych podzielony był pomiędzy drewno, płytki ceramiczne oraz popularne panele. Klient w zasadzie nie miał innego wyboru. Aż do teraz, kiedy rynek zaczęły podbijać podłogi winylowe.
Istotny detal
Chociaż bateria kuchenna jest niewielkim urządzeniem, jej wybór musimy dobrze przemyśleć - zwłaszcza gdy lubimy gotować i często będziemy z niej korzystać. Powinna być wygodna w użyciu i współgrać z wystrojem pomieszczenia.
Man icon Małgorzata Kolmus
Łazienkowy odpływ liniowy
Odpływ liniowy sprawdza się zarówno w niewielkich, nowoczesnych łazienkach, w których nie ma miejsca na wstawienie standardowego brodzika i kabiny prysznicowej, jak i w dużych salonach kąpielowych. Umożliwia także wykonanie strefy prysznica w niewielkiej wnęce czy w pomieszczeniu o nietypowym kształcie. Dzięki niemu aranżowana przestrzeń estetyczniej wygląda, nabiera lekkości, a sam prysznic jest wygodniejszy w użytkowaniu.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nowe standardy
Wielu inwestorów skupia się głównie na parametrach dotyczących izolacyjności termicznej kupowanych okien. Trzeba jednak pamiętać, że znaczna ilość ciepła może uchodzić przez niewielkie luki między ościeżnicami i murem. Aby zminimalizować to zjawisko, zalecany jest tzw. montaż warstwowy (nazywany niekiedy ciepłym), w którym wykorzystywane są dodatkowo specjalne taśmy.
Man icon Małgorzata Kolmus
Okna panoramiczne
Szerokie okna tarasowe, często składające się z kilku skrzydeł, oraz przeszklone duże fragmenty ścian, nawet na dwóch kondygnacjach, to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Wielkoformatowe okna są modne, efektowne i komfortowe w użytkowaniu. Ponadto bardzo dobrze doświetlają wnętrza i zapewniają piękny widok na ogród.
Man icon Joanna Dąbrowska
W ogrodzie-parku
Ogród Krystyny i Januarego w Marynkach ma wszystko - koronkowy baldachim ze starych drzew i nasłonecznione polany, altanę nad oczkiem wodnym i wiatę przy domu do grillowania, basen pływacki pod chmurką, pergolę-ciennik, kameralne zakątki i długie osie widokowe, a nade wszystko - niepowtarzalny nastrój. Zielone otoczenie i atmosfera zachwycają.
Man icon Lilianna Jampolska
Monitoring wizyjny w gotowym domu
W naszej okolicy doszło ostatnio do kilku włamań. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, chcemy założyć kamery. Jak to zrobić w najprostszy sposób, na co zwrócić uwagę?
Zagospodarowanie wody deszczowej
Słyszałam, że mamy w Polsce deficyt wody pitnej - latem niektóre samorządy zakazały podlewania ogródków i mycia aut wodą z wodociągu. I że nie wykorzystujemy deszczówki - co można z nią zrobić, żeby postępować ekologicznie i jednocześnie zaoszczędzić?
Koza czy kominek?
W nowym domu sami nie możemy się zdecydować, czy lepszy będzie kominek, czy tylko wolnostojący piecyk-koza. Ponadto marzy nam się dodatkowy piec lub kominek w sypialni na piętrze. Które z tych urządzeń jest bardziej godne polecenia? I jakie warunki trzeba spełnić?
Odkurzacz centralny do niewielkiego domu lub mieszkania
Niedługo wprowadzę się do domu w zabudowie szeregowej o powierzchni około 100 m2. Niestety, nie będzie w nim ani garażu, ani innego pomieszczenia gospodarczego, w którym mógłbym umieścić jednostkę centralną, stanowiącą główny element systemu centralnego odkurzania. Czy oznacza to, że muszę zrezygnować z tego systemu w ogóle, czy może są jakieś inne sposoby na montaż odkurzacza?