Sposoby na ciepłą wodę
W domach jednorodzinnych ciepła woda użytkowa może być przygotowywana nie tylko przez kocioł, ale również przez podgrzewacz. Urządzenia te dzielą się na przepływowe i pojemnościowe. Oba typy mogą być zasilane prądem lub gazem. Czym jeszcze się różnią i na jakie prametry zwracać uwagę przy wyborze?
W każdym domu potrzebna jest ciepła woda. Szacuje się, że jedna osoba zużywa 50 l wody o temperaturze 45°C na dobę. Przy czteroosobowej rodzinie daje to 200 l każdego dnia. Oczywiście jest to średnia - wiele zależy od nawyków domowników. Jedni preferują szybki prysznic, inni uwielbiają kąpiele w wannie. Podczas jednej takiej sesji zużywa się ok. 150 l wody, czyli tyle, ile teoretycznie zużywają dziennie 3 osoby. Ale nawet wspomniany prysznic nie musi być wcale tak oszczędny, jak się to zwykle przedstawia. Odkręcenie jego pełnego strumienia na 10 minut oznacza, że wypłynie przynajmniej 100 l wody.
JAK PODGRZEWAĆ WODĘ?
Woda podgrzewana jest najczęściej przez kocioł na paliwa stałe, który jest najpopularniejszym urządzeniem grzewczym w naszym kraju. Ale utrzymywanie go w gotowości poza sezonem grzewczym tylko na potrzeby przygotowywania c.w.u. jest bardzo niewygodne i nieuzasadnione ekonomicznie. Dlatego, by poprawić komfort mieszkania, wiele osób decyduje się na wyposażenie zasobnika...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze