Ocieplamy fundamenty
9/2023
4-5 minut
Do izolacji fundamentów należy bezwzględnie używać specjalistycznych materiałów ociepleniowych przeznaczonych do stosowania w strefie przyziemia. Konsekwencje złych decyzji ujawniają się najczęściej po kilku latach, a ich usunięcie jest trudne, kosztowne i często wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.
Ocieplenie fundamentów jest ciągle narażone na wilgoć przenikającą z gruntu. Jeżeli ocieplenie przesiąknie wilgocią, to utraci swoje właściwości termoizolacyjne i nie uchroni fundamentów przed utratą ciepła. Co więcej, podczas mrozów, wilgotna izolacja może się rozsypać, ponieważ rozsadzi ją zamarzająca wewnątrz woda.
Ocieplenie fundamentu musi być wytrzymałe mechanicznie, ponieważ przez wiele lat eksploatacji, na warstwę ocieplenia napiera ciężar gruntu. Pod ociepleniem znajduje się szczelna warstwa hydroizolacyjna muru fundamentowego. Ważnym zadaniem docieplenia fundamentu jest ochrona wrażliwej hydroizolacji przed przebiciem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby doprowadzić do nieszczelności i zawilgocenia ścian.
W przypadku docieplania płyt fundamentowych, wytrzymałość mechaniczna jest szczególnie ważna, ponieważ cały ciężar budynku spoczywa na izolacji termicznej, która jest położona pod płytą.
Wiele materiałów izolacyjnych, które dobrze sprawdzają się na fasada...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze