Szybkie i wygodne "tynkowanie" na sucho
Płyt g-k najczęściej używa się do wykańczania wnętrz. Można pokrywać nimi ściany, sufity, skosy, ale też wykorzystywać do budowania ścianek działowych. Powierzchnię z płyt można pomalować farbą, wytapetować lub wykończyć płytkami. Łatwo i szybko się je montuje, ponadto są idealnie gładkie. Niestety są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć niż tradycyjny tynk.
Powierzchnie z płyt gipsowo-kartonowych często określa się mianem suchego tynku. Przymocowane do ściany czy sufitu elementy faktycznie są alternatywą dla tradycyjnego tynku gipsowego czy cementowo-wapiennego, zapewniając idealnie gładką i równą powierzchnię. Mogą one być też doskonałym sposobem na skorygowanie nierównych ścian. Rozwiązanie to często stosuje się także w łazienkach, m.in. do budowy różnego rodzaju wnęk czy obudowywania stelaży. Tu jednak musimy zastosować specjalne płyty o większej odporności na wilgoć. Inną zaletą płyt g-k jest to, że można ukryć za nimi dowolne instalacje, od elektrycznej, poprzez wodną, a kończąc na systemie centralnego odkurzania.
Płyty g-k są lekkie, ale też łatwe i szybkie w montażu. Na placu budowy jest też o wiele czyściej, niż podczas prowadzenia robót mokrych. Ponadto gips jest naturalnym regulatorem wilgotności powietrza. Trzeba tu jednak przestrzegać określonych zasad i do pomieszczeń, w których ta wilgotność będzie podwyższona, dobierać p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze