Bożena i Leszek - Czytelnicy Budujemy Dom, grzejniki użytkują od 1998 r.
9/2023
4-5 minut
Dom: 252 m2, murowany, parterowy z poddaszem. Wentylacja - grawitacyjna.
Instalacja grzewcza: wodna, w obiegu zamkniętym z pompą cyrkulacyjną, wykonana z rur miedzianych; tylko z grzejnikami na ścianach. Rozprowadzenie rur w kotłowni oraz pod podłogą do grzejników w izolacji cieplnej o grubości 10 cm. Źródła ciepła - dwufunkcyjny kocioł na gaz z sieci, wkład kominkowy (grawitacyjny). Sterowanie - regulator pokojowy, zawory termostatyczne z głowicami sterującymi na grzejnikach.
Grzejniki: dwu- i trzypłytowe, ze stali. Podłączenie do instalacji c.o. - dolne z podłogi, dolne ze ściany. Odpowietrzenie instalacji na grzejnikach - ręczne. Lokalizacja - pod oknami, na ścianach wewnętrznych. Gwarancja 10 lat.
Decyzja: Kiedy w 1998 r. przeprowadzaliśmy rozbudowę i modernizację domu, ułożyliśmy nową instalację grzewczą. Pozbyliśmy się rur stalowych i żeliwnych żeberek, zastąpiliśmy je rurami z miedzi i grzejnikami płytowymi (kupiliśmy stalowe, żeby nie stosować inhibitorów korozji). Elementy instalacji i do kotłowni zamówiliśmy w specjalistycznym sklepie wraz z usługą montażu. Wykonując układ grzewczy dziś, zainteresowalibyśmy się ozdobnymi modelami kaloryferów, bo zwykłe „panele” i sterczące duże termostaty nie są zbyt ładne. W 2018 r., wymieniliśmy w kuchni kaloryfer na większy (dwupłytowy), bo poprzedni (jednopłytowy) niedostatecznie ogrzewał pomieszczenie o wysokości 3,50 m. Wykorzystaliśmy go w wysokim holu na poddaszu, na ścianie pod oknami dachowymi.
Rady i przestrogi:
- W kuchni zaprojektowano grzejnik w standardowej lokalizacji, pod oknem, lecz tam postawiliśmy zlewozmywak i ciąg szafek. Zmiana miejsca (na ścianę przeciwległą do okna) nie zdała egzaminu, dlatego w hipermarkecie b...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze