Wpuścić światło, nie wypuścić ciepła
Okna wpuszczają do wnętrza budynku naturalne światło. Jako przegroda zewnętrzna, w dobie powszechnej energooszczędności, mają zatrzymać w nim ciepło. Znaczenie ma też ich izolacyjność akustyczna i to, jak długo powstrzymają włamywacza. Coraz częściej wyposaża się je w automatykę.
Od zawsze głównym zadaniem okien jest wpuszczanie naturalnego światła do budynku. Jednocześnie, tak samo jak ściany i dach, są one przegrodami zewnętrznymi, muszą zatem izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu, wiatru, hałasu. Dlatego wybierając stolarkę, porównujemy jej kluczowe parametry: izolacyjność cieplną, akustyczną, odporność na włamanie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa kolejne współczynniki: przepuszczalności energii słonecznej i przepuszczalności światła.
JAKA CECHA OKNA JEST DZIŚ NAJWAŻNIEJSZA?
Współczesne okno musi być ciepłe, czyli ma uniemożliwiać ciepłu ucieczkę z budynku. Jego izolacyjność termiczną opisuje współczynnik przenikania ciepła Uw, który pokazuje, jak dużo ciepła ucieka przez nie wskutek różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Zgodnie z przepisami, wartość Uw okna pionowego nie może przekraczać 0,9 W/(m2·K). Do niedawna o takiej stolarce mówiono energooszczędna, dziś to standard.
Warto zauważyć, że każdy z dwóch pod...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze