W kontakcie z gruntem
Czym izolować fundamenty, płyty fundamentowe i podłogi? Używa się przede wszystkim specjalnych odmian styropianu oraz jeszcze bardziej wytrzymałego i mniej nasiąkliwego XPS, czyli styroduru. Przy czym to ten drugi zyskuje coraz większą popularność. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, a przede wszystkim - jakie cechy musi mieć dobra izolacja, żebyśmy nie musieli martwić się o jej skuteczność i stan przez lata.
Fundamenty oraz coraz popularniejsze płyty fundamentowe to jedne z najistotniejszych części budynku. Przecież to na nich spoczywa ciężar całej reszty - ścian, stropów, dachu. Muszą więc być naprawdę solidne, zaś wszelkie ich wady mają wpływ na cały dom. Jednak poza względami wytrzymałościowymi ważne jest również to, że fundamenty mają bezpośredni kontakt z gruntem. Narażone są więc na działanie zawartej w nim wilgoci, a nawet bezpośredni napór wód gruntowych. Co istotne, nie jest to wpływ chwilowy, ale ciągły, gdyż nawet stosunkowo suchy i przepuszczalny grunt jest tak naprawdę stale wilgotny. Nie mówiąc już o gruntach ciężkich, gliniastych, które mogą być wręcz nasączone wodą w dużej ilości. Nawet dla specjalnych odmian styropianu przeznaczonego na fundamenty mogą to być warunki zbyt trudne. Bezpieczniejszym wyborem będzie XPS, który wody prawie nie wchłania.
Nie wolno zapominać również o podłogach. W najchętniej obecnie budowanych domach bez piwnic cała podłoga parteru jest przec...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze