Co na dach?
Wybór materiałów pokryciowych jest bardzo duży. Od lat najpopularniejsze są dachówki ceramiczne i cementowe oraz blacha - wyglądająca jak dachówki lub płaska. Rodzaj materiału dachowego, a także orynnowania dobiera architekt, po uwzględnieniu kształtu i wielkości połaci oraz gustu inwestorów. Montaż całości należy powierzyć doświadczonemu dekarzowi, bo przede wszystkim od solidności jego pracy zależy trwałość dachu i ryzyko pojawienia się błędów, które po zakończeniu tych prac będą trudne do naprawienia.
Zwieńczeniem etapu „stan surowy” budowy domu jest pokrycie dachu - ułożenie właściwego podkładu, izolacji i materiału pokryciowego oraz montaż niezbędnych akcesoriów i orynnowania. Zanim jednak zacznie się realizacja tego etapu inwestycji, konieczne jest podjęcie kluczowych decyzji. Najważniejsza z nich to dobranie materiału na pokrycie dachu. Na ogół inwestorzy kierują się względami estetycznymi oraz trwałością i ceną. Najczęściej wybierają więc pomiędzy dachówką a blachą ją imitującą lub płaską. Ta ostatnia szczególnie dobrze pasuje do minimalistycznej, nowoczesnej architektury. Zwolennicy bardziej tradycyjnej bryły budynku - decydują się na dachówki albo blachodachówki. Nieliczni stosują gont bitumiczny lub drewniany, strzechę albo łupek kamienny.
DACHOWE ABC
Podkład
Ułożenie pokrycia poprzedza kilka koniecznych czynności. Poza oczywistą budową konstrukcji dachu, tj. więźby dachowej, niezbędne jest przygotowanie właściwego podkładu. Może on mieć formę deskowania lub ołacenia. R...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze