Kasia i Darek - Członkowie Klubu Budujących Dom, napęd do bramy wjazdowej użytkują od 2020 r.
Brama wjazdowa: przesuwna, jednoskrzydłowa, o szerokości 5 m. Skrzydło - wersja samonośna, wykonana z profili stalowych ocynkowanych zamkniętych. Słupki - stalowe, ocynkowane, o profilu zamkniętym, 10 × 10 cm. Fundament - o głębokości 1,20 m, liniowy, zbrojony.
Napęd: przeznaczony do skrzydeł przesuwnych o wadze do 400 kg i szerokości do 6 m; moc 600 W; technologia RTS; temperatura pracy od -20 do +60°C; maksymalna ilość cykli na dobę 20; łagodny start i stop; poziom ochrony IP 44; kompatybilny z systemem inteligentnej automatyki domowej TaHoma. Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty. Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Decyzja: Kasia - Ze względu na ukośny podjazd (ma spory spadek od garażu w kierunku wjazdu), nie mogliśmy zastosować rozwieranej bramy dwuskrzydłowej. Tę jednoskrzydłową wykonaliśmy w końcowym etapie budowy domu. Wiedzieliśmy, że w przyszłości dodamy napęd, dlatego elektryk przygotował w budynku odpowiednie przyłącze. Nieco później, przed ułożeniem kostki na podjeździe, doprowadził przewody do ogrodzenia. Kiedy odbudowaliśmy domowy budżet, zamówiliśmy u kolegi automat i montaż. Zaproponował dobry bezusterkowy model, od renomowanego producenta. Zaufaliśmy mu.
Skrzynka z motoreduktorem stoi obok słupka z lampą ostrzegawczą, na zalecanym podwyższeniu.
Rady i przestrogi:
- Darek: montaż napędu trwał krótko. Nie musieliśmy dokupować żadnych części, bo wszystkie niezbędne producent zawarł w zestawie fabrycznym. W trakcie wykonywania fundamentu pod bramę przesuwną, przygotowano z betonu postument (jest teraz zlicowany w wierzchem kostki brukowej), do którego kolega przykręc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze