Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

ACO shower drain colour concept - nowoczesne odpływy liniowe w dowolnym kolorze
Kolekcja odpływów linowych ACO to spełnienie marzeń architektów i miłośników pięknych wnętrz o projektowaniu łazienek bez żadnych barier, stopni i progów, a niespotykana dotychczas jakość oraz cechy użytkowe sprawiają, że rozwiązania te zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników. Wielokrotnie nagradzane za wzornictwo, produkty ACO stanowią nieodłączny element nowoczesnej łazienki.
Zestaw klimatyzacji CLIM’UP SMART z regulatorem TADO
Marka De Dietrich wprowadziła do swojej oferty nowe zestawy, składające się z klimatyzatora CLIM’UP SMART oraz regulatora TADO SMART AC CONTROL V3+. Takie połączenie zapewni użytkownikom bardziej komfortową obsługę oraz szereg funkcji.
Bezpieczna brama, czyli odpowiednia ochrona przed włamaniem
O bezpiecznej bramie mówimy nie tylko w kontekście jej obsługi, ale również klasy antywłamaniowej. Ochrona przed włamaniem jest ważna zarówno ze względu na ochronę samochodu i rzeczy, które są przechowywane w garażu, jak i samego domu, jeśli garaż jest z nim bezpośrednio połączony wewnętrznym przejściem.
Nowa dachowa blacha trapezowa TP26 super od firmy Blachy Pruszyński
Blacha trapezowa to materiał pokryciowy, który idealnie nadaje się na dachy garaży, szop, stodół, hal przemysłowych, a nawet domów jednorodzinnych.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 104
Projekt HOMEKONCEPT 104 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w kosaćcach (NAE) OZE
Projekt Dom w kosaćcach (NAE) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w anyżku 4
Projekt Dom w anyżku 4 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Limba
Projekt Limba pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Blisko uzdrowiska
W bliźniaku, który kupili Ala i Maciek, są nareszcie obszerne - strefa dzienna, ogródek, garaż. Dla czteroosobowej rodziny istotne jest też to, że zamieszkała blisko miejscowości uzdrowiskowej i może często korzystać z jej różnorodnej infrastruktury.
Man icon Lilianna Jampolska
Spokój i harmonia
Te dwie cechy najlepiej opisują dom Anny i Marka, zarówno jeśli chodzi o lokalizację, jak i bryłę, wystrój wnętrza. Autorką tego ostatniego jest właścicielka, zawodowo zajmująca się tego rodzaju projektowaniem.
Man icon Lilianna Jampolska
Dla wygody i bezpieczeństwa
Brama wjazdowa, wyposażona w napęd elektryczny, jest wygodniejsza od tej, którą otwiera się ręcznie, ponieważ można ją obsługiwać zdalnie, bez wychodzenia z samochodu lub domu. Właśnie taką zastosowali nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Irena - Czytelniczka Budujemy Dom, napęd do bramy wjazdowej użytkuje od 2020 r.
Brama wjazdowa: dwuskrzydłowa, o szerokości 5 m. Skrzydła - z piaskowanej stali, pomalowane metodą proszkową. Słupki - stalowe o średnicy 0,10 m. Fundament - o głębokości 1,20 m, liniowy, zbrojony. Napęd: 2 siłowniki proste, moc 400 W. Wyposażenie - lampa ostrzegawcza, fotokomórki. Sterowanie - 8 jednokanałowych pilotów.
Man icon Lilianna Jampolska
Kasia i Darek - Członkowie Klubu Budujących Dom, napęd do bramy wjazdowej użytkują od 2020 r.
Brama wjazdowa: przesuwna, jednoskrzydłowa, o szerokości 5 m. Skrzydło - wersja samonośna, wykonana z profili stalowych ocynkowanych zamkniętych. Słupki - stalowe, ocynkowane, o profilu zamkniętym, 10 × 10 cm. Fundament - o głębokości 1,20 m, liniowy, zbrojony. Napęd: przeznaczony do skrzydeł przesuwnych o wadze do 400 kg i szerokości do 6 m; moc 600 W; technologia RTS; temperatura pracy od -20 do +60°C; maksymalna ilość cykli na dobę 20; łagodny start i stop; poziom ochrony IP 44; kompatybilny z systemem inteligentnej automatyki domowej TaHoma. Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty. Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Man icon Lilianna Jampolska
Aneta i Marek - Członkowie Klubu Budujących Dom, napęd do bramy wjazdowej użytkują od 2005 r.
Brama wjazdowa: dwuskrzydłowa, o szerokości 2,50 m. Skrzydła - wykonane na zamówienie ze stali polakierowanej farbą na kolor czarny. Słupki - murowane z cegły klinkierowej, zbrojone prętami stalowymi. Fundament - o głębokości 1 m, liniowy, zbrojony. Napęd: o mocy 300 W, w podziemnej skrzynce. Sterowanie - 2 dwukanałowe piloty. Wyposażenie - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Do dystrybucji ciepła
Grzejniki to końcowy, najbardziej widoczny, element domowej instalacji grzewczej. Przekazują ciepło przez promieniowanie lub konwekcję. O ich doborze i funkcjonowaniu opowiedzieli Czytelnicy Budujemy Dom.
Man icon Lilianna Jampolska
Witek - Czytelnik Budujemy Dom, nowe grzejniki użytkuje od 2019 r.
Dom: 160 m2, murowany, dwukondygnacyjny. Wentylacja - grawitacyjna. Instalacja grzewcza: wodna, na gaz z sieci (w kuchni elektryczna mata grzewcza). Kocioł - z zamkniętą komorą spalania, dwufunkcyjny, wiszący; z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. 45 l; moc 3,5-25 kW. Komin - murowany, z wkładem stalowym. Grzejniki: najpierw tylko żeliwne, na ścianach, obecnie - grzejniki aluminiowe i płytowe oraz podłogówka na powierzchni (w przedsionku, holu, łazience). Podłączenie do instalacji c.o. - dolne, z podłogi; w korytarzach boczne, ze ściany. Lokalizacja - pod oknami, przy drzwiach. Sterowanie - 2 regulatory pokojowe i zawory termostatyczne z głowicami sterującymi na każdym grzejniku.
Man icon Lilianna Jampolska
Iwona i Zygmunt - Członkowie Klubu Budujących Dom, promienniki podczerwieni użytkują od 2016 r.
Dom: 162 m2, parterowy z wiatą garażową; ściany w konstrukcji prefabrykowanego szkieletu drewnianego; dwuspadowy dach pokryty dachówką cementową, ocieplony pianą PUR. Wentylacja - mechaniczna z rekuperatorem i GWC. Instalacja grzewcza: elektryczna; powietrzna pompa ciepła do c.w.u. Grzejniki: pięć promienników podczerwieni, zawieszonych na ścianach, suficie; trzy o mocy 500 W, jeden 1200 W, jeden 1500 W. Sterowanie - pięć bezprzewodowych manualnych regulatorów temperatury.
Man icon Lilianna Jampolska
Bogusia - Członkini Klubu Budujących Dom, grzejniki użytkuje od 2016 r.
Dom: 280 m2, murowany, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem i garażem. Wentylacja grawitacyjna. Instalacja grzewcza: wodna, pompowa i ogrzewanie podłogowe (na całym parterze, w łazienkach i pralni). Przewody - z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych; system rozdzielaczowy podłączenia grzejników; na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach - ręczne. Źródła ciepła - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci, kominek z DGP. Grzejniki: 1. Kanałowe - z konwekcją naturalną, w salonie, przy dwóch oknach tarasowych w wykuszach. 2. Ozdobne - jeden srebrny z relingiem w korytarzu na parterze; dwa ze szkłem od frontu w korytarzu na poddaszu. 3. Dwu- i trzypłytowe - w jadalni, w sypialniach. Docelowo sterowanie grzejnikami będzie się odbywać przy użyciu inteligentnego systemu automatyki domowej, obecnie służą do tego termostaty i regulatory pokojowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Nie tylko 253 V
Posiadanie mikroinstalacji PV nie oznacza wcale, że możemy zrezygnować z prądu z sieci. Przeciwnie, w większości domów to sieć odbiera nadwyżkę prądu z PV, zaś jej wyłączenie powoduje automatycznie również wyłączenie fotowoltaiki. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Ponadto warto wiedzieć, jak można zaradzić wyłączaniu się falownika oraz co zrobić, żeby wynik rozliczenia za energię pobraną i oddaną był dla nas najkorzystniejszy.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Wpuścić światło, nie wypuścić ciepła
Okna wpuszczają do wnętrza budynku naturalne światło. Jako przegroda zewnętrzna, w dobie powszechnej energooszczędności, mają zatrzymać w nim ciepło. Znaczenie ma też ich izolacyjność akustyczna i to, jak długo powstrzymają włamywacza. Coraz częściej wyposaża się je w automatykę.
Man icon Janusz Werner
Smart home - dyskretny urok inteligentnych technologii
Wiele osób zna to uczucie, kiedy podczas wyjazdu lub w pracy nagle pojawia się myśl: czy na pewno drzwi i okno tarasowe są zamknięte? Jeśli będzie natrętna, może zepsuć nam dzień. Nowe technologie pozwalają skutecznie bronić się przed takimi sytuacjami. Drzwi i okna stają się bowiem elementami systemu smart home, więc możemy nimi sterować za pomocą telefonu, z dowolnego miejsca na ziemi.
Mocne wejście
Niektórzy mówią, że drzwi wejściowe to wizytówka domu. Mają być ciepłe, solidne i do tego dobrze się prezentować. A ponieważ wygląd ma znaczenie, to jeśli brama garażowa jest blisko nich, najlepiej żeby była z tej samej linii stylistycznej. Wejście warto osłonić przed deszczem i śniegiem, co można zrobić umieszczając drzwi w podcieniu, albo montując ich zadaszenie.
Man icon Janusz Werner
Ubranie domu
Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku, jej lico. Wykańcza się ją rozmaitymi materiałami, w domach jednorodzinnych - tynkiem, klinkierem, drewnianą oblicówką, blachą… Rodzaj elewacji dobiera się do konstrukcji ścian, zależnie od tego, ile mają warstw i jak je ocieplono - metodą lekką mokrą, czy lekką suchą.
Man icon Janusz Werner
Oszczędne i prawie bezobsługowe
Ogrzewanie ma największy udział w rocznych kosztach eksploatacji budynku. W przypadku dostępu do sieci gazowej pierwszym wyborem jest kocioł kondensacyjny z nowoczesną automatyką. Najczęściej współpracuje on z grzejnikami ściennymi i/lub podłogówką. Odpowiednia konfiguracja wszystkich tych urządzeń zapewnia prawie bezobsługowe, ekonomiczne użytkowanie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ciepła podłoga i ściany
Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka (elektryczna i wodna), ale też systemy ścienne, np. prefabrykowane płyty g-k z rurkami zatopionymi w grubości płyty. Wszystkie te instalacje, poprawnie zaprojektowane i ułożone, są prawie bezawaryjne i nie generują wysokich rachunków za energię. Po montażu wystarczy odpowiednio wyregulować automatykę.
Man icon Joanna Dąbrowska
Sposoby na ciepłą wodę
W domach jednorodzinnych ciepła woda użytkowa może być przygotowywana nie tylko przez kocioł, ale również przez podgrzewacz. Urządzenia te dzielą się na przepływowe i pojemnościowe. Oba typy mogą być zasilane prądem lub gazem. Czym jeszcze się różnią i na jakie prametry zwracać uwagę przy wyborze?
Man icon Norbert Skupiński
Darmowa energia
Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) darmowej energii zgromadzonej w otoczeniu. Nic dziwnego, że w ostatnich latach są one przebojem na rynku urządzeń grzewczych.
Man icon Norbert Skupiński
Airmax 3. generacji - pompa ciepła do domów modernizowanych
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy od pompy ciepła?
Pompy ciepła zarówno gruntowe, jak i powietrzne, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Za ich sukcesem stoją m.in. rosnąca świadomość ekologiczna Polaków, zmienna sytuacja na rynku paliw kopalnych oraz rządowe programy oferujące dofinansowania. Jednak w parze z popytem na pompy ciepła powstaje wiele firm oferujących urządzenia i ich montaż, nie zawsze jednocześnie dostarczając odpowiednią jakość swoich usług. Zastanawiając się nad wyborem firmy, której powierzymy ciepło swojego domu, warto zwrócić uwagę na kluczowe wskaźniki.
Oszczędne i niezawodne pompy ciepła Daikin
Czy pompy ciepła Daikin podlegają dotacji?
20-30 cm ocieplenia
Od energooszczędności nie ma ucieczki. Prawo budowlane nakazuje, żeby nowe domy miały solidną izolację termiczną, bo tylko wówczas zużyjemy mniej energii na ogrzewanie. Właścicieli tych starszych do termomodernizacji ma przekonać marchewka, czyli dopłaty z programu Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna. Z czasem zapewne pojawi się i kij, w postaci unijnych przepisów, które wymuszą ocieplanie tzw. energetycznych wampirów, czyli domów o najniższym standardzie energetycznym.
Man icon Janusz Werner
Jaki styropian jest najlepszy na elewację?
Szary styropian jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do izolacji fasad, ponieważ ma zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne niż biały. Jego wadą jest to, że szare płyty czasami odpadają od fasady. Czy na pewno?
Efektywność energetyczna
Czym jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku to zdolność do bardziej sprawnego działania i zużywania mniejszej ilości energii. W rzeczywistości oznacza to zapewnienie wygodnych warunków życia i pracy bez nadmiernego obciążania naszych rachunków. Na efektywność energetyczną budynku wpływa jednocześnie wiele różnych czynników, takich jak: izolacja termiczna, rodzaj ogrzewania, chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia.
Kablowy czy bezprzewodowy
Możliwości i skuteczność działania domowego alarmu nie zależą od tego czy będzie to system bezprzewodowy, czy radiowy. Jednak od tego, który rodzaj wybierzemy będzie zależeć zakres, stopień trudności i czas trwania prac. Kiedy więc lepiej zdecydować się na rozwiązania radiowe, kiedy na tradycyjne przewodowe, kiedy zaś najlepiej wykorzystać oba?
Man icon Jarosław Antkiewicz
PERFECTA 64 M, czyli hybrydowy system alarmowy na lata
Czy system alarmowy może być inwestycją na wiele lat? Zdecydowanie. Wystarczy wybrać taki, który będziemy mogli swobodnie rozbudowywać i modyfikować w dowolnym momencie. System PERFECTA 64 M, za pomocą którego kompleksowo zabezpieczymy nawet dom jednorodzinny z dużym ogrodem, to odpowiedź na taką właśnie potrzebę.
MULTISAFE - inteligentny sposób na powstrzymanie wycieków
Firma RWC wprowadziła na rynek nowy system wykrywania wycieków Reliance Valves MultiSafe, zaprojektowany do ciągłego monitorowania zużycia wody w celu zabezpieczenia systemów wodno-kanalizacyjnych i grzewczych oraz identyfikacji potencjalnych awarii, które prowadzą do kosztownych wycieków.
W kontakcie z gruntem
Czym izolować fundamenty, płyty fundamentowe i podłogi? Używa się przede wszystkim specjalnych odmian styropianu oraz jeszcze bardziej wytrzymałego i mniej nasiąkliwego XPS, czyli styroduru. Przy czym to ten drugi zyskuje coraz większą popularność. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, a przede wszystkim - jakie cechy musi mieć dobra izolacja, żebyśmy nie musieli martwić się o jej skuteczność i stan przez lata.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ocieplamy fundamenty
Do izolacji fundamentów należy bezwzględnie używać specjalistycznych materiałów ociepleniowych przeznaczonych do stosowania w strefie przyziemia. Konsekwencje złych decyzji ujawniają się najczęściej po kilku latach, a ich usunięcie jest trudne, kosztowne i często wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.
Co na dach?
Wybór materiałów pokryciowych jest bardzo duży. Od lat najpopularniejsze są dachówki ceramiczne i cementowe oraz blacha - wyglądająca jak dachówki lub płaska. Rodzaj materiału dachowego, a także orynnowania dobiera architekt, po uwzględnieniu kształtu i wielkości połaci oraz gustu inwestorów. Montaż całości należy powierzyć doświadczonemu dekarzowi, bo przede wszystkim od solidności jego pracy zależy trwałość dachu i ryzyko pojawienia się błędów, które po zakończeniu tych prac będą trudne do naprawienia.
Man icon Joanna Dąbrowska
Patent na śnieg, mróz i sople
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego już dziś warto pomyśleć o tym, jak będą wyglądać mroźne poranki za dwa, trzy miesiące. Podjazd i schody przed domem może zasypać śniegiem. Jest na to sposób - zamontowanie systemu przeciwoblodzeniowego, który będzie zbawienny dla naszego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto też zabezpieczyć rynny i elewacje oraz przewody z wodą lub olejem opałowym. Najkorzystniej się za to zabrać, gdy temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -5°C.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych
Zbyt długa zima potrafi dać się we znaki nie tylko nam wszystkim, ale również pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z wiosną w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Jest to najlepszy moment, żeby wraz z naprawą i konserwacją zabezpieczyć rury i pozbyć się problemów raz na zawsze. Najskuteczniejsze rozwiązanie to kompletny, elektryczny system grzewczy wraz ze sterownikiem, zapewniający ochronę tylko podczas ujemnych temperatur.
Oświetlenie pod kontrolą
Nie sposób wyobrazić sobie współczesnego domu bez oświetlenia elektrycznego. Jednak sam wybór źródeł światła i opraw do nich to tylko część problemu. Tak naprawdę jeszcze ważniejszy jest wybór osprzętu, przede wszystkim łączników, za pomocą których będziemy tym oświetleniem sterować.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Szybkie i wygodne "tynkowanie" na sucho
Płyt g-k najczęściej używa się do wykańczania wnętrz. Można pokrywać nimi ściany, sufity, skosy, ale też wykorzystywać do budowania ścianek działowych. Powierzchnię z płyt można pomalować farbą, wytapetować lub wykończyć płytkami. Łatwo i szybko się je montuje, ponadto są idealnie gładkie. Niestety są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć niż tradycyjny tynk.
Man icon Tomasz Wojciuk
Nowocześnie i funkcjonalnie
W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć solidnej zabudowy meblowej wyposażonej w systemy ułatwiające gotowanie i przechowywanie (to, co potrzebne musi być pod ręką). Liczy się też energooszczędny sprzęt AGD, przemyślana aranżacja przestrzeni oraz wysoka jakość materiałów.
Man icon Małgorzata Kolmus
SB HD-3D Magic Star Plus
Ciesząca się uznaniem i powodzeniem seria Slim Boxów niezmiennie od lat jest absolutnym bestsellerem sprzedaży w firmie Amix. Ofertę firmy wkrótce zasili nowa wersja systemu przeznaczonego do zabudowy szuflad SB HD, z regulacją 3D. Regulacja pochylenia frontu jest na dole w prowadnicy i reguluje się ją za pomocą klucza imbusowego M3. To system, w którym frezowanie dna szuflady jest zbędne. Wsuwając dno w boki eliminujemy jego wystawanie poza obrys szuflady. Takie rozwiązania pozwalają maksymalnie wysunąć szufladę na zewnątrz w celu pełnego wglądu do jej zawartości, a ciche domykanie sprawia, że użytkowanie szuflad jest bardziej komfortowe.
Konglomerat kwarcowy TECHNISTONE
Ponad 30 lat temu w Czechach, w Hradec Kralove powstała fabryka wykorzystująca najnowocześniejszą technologię oraz naturalne materiały do produkcji ponadczasowego materiału jakim jest konglomerat kwarcowy TechniStone. Produkt do dzisiaj innowacyjny, o najwyższej jakości oraz cechach niespotykanych w innych produktach o podobnym zastosowaniu.
Jednolite lub łamane
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drzwi wewnętrznych, różniących się stylistyką, materiałem i funkcjonalnością. Nietrudno jest je dobrać do charakteru wnętrz oraz potrzeb domowników. Czasem lepiej sprawdzają się skrzydła, które dobrze izolują akustycznie, innym razem - doświetlające pomieszczenia.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nowoczesność i prostota
Nowoczesna łazienka często jest minimalistyczna. W oczy rzucają się wybrane elementy dekoracyjne, a sprzęty mają przeważnie prosty design. Przykuwający niegdyś uwagę brodzik jest zastąpiony odpływem liniowym. Ten ostatni nie tylko podnosi walory estetyczne pomieszczenia, ale również zapewnia domownikom dużą wygodę.
Man icon Małgorzata Kolmus
Zamiast parkietu
Chociaż panele oraz deski warstwowe nie są nowością na rynku, szeroki wybór produktów oraz możliwości zastosowania sprawiają, że są one obecnie bardzo popularne. Od lat znane są wyroby drewniane i laminowane, a od niedawna również winylowe. Produkty te wyglądają podobnie, lecz w zależności od rodzaju, wykorzystuje się je nieco inaczej. Wszystkie elementy winylowe można bowiem układać w pomieszczeniach narażonych na wilgoć - w kuchni, łazience, oraz na ogrzewaniu podłogowym. Wersje drewniane i laminowane mają nieco bardziej ograniczone zastosowanie.
Man icon Joanna Dąbrowska
Mniejsze straty ciepła
W każdym domu trzeba zapewnić wymianę powietrza. W naszym kraju odpowiada za to zazwyczaj wentylacja grawitacyjna, która nie zawsze jest skuteczna, a do tego powoduje znaczne straty ciepła. Dlatego warto rozważyć wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją.
Man icon Norbert Skupiński
Szukasz nowoczesnego rekuperatora z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami na rynku? Poznaj Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji.
Głównym punktem każdej instalacji jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli popularny rekuperator. Komfovent Domekt to jedne z najczęściej wybieranych od lat przez Inwestorów urządzenia ze względu na: doskonałą jakość w przystępnej cenie, rozbudowaną automatykę sterującą z przyjaznym interfejsem oraz profesjonalną obsługę posprzedażową z kluczową - bezpłatną po gwarancji - usługą zdalnego wsparcia serwisowego.
MinistAIR - nowoczesna centrala rekuperacyjna z odzyskiem ciepła do 96%
W dzisiejszych czasach, ochrona środowiska i efektywne zarządzanie energią są kluczowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w centralę rekuperacyjną MinistAIR. To innowacyjny produkt, który jest znakomitym rozwiązaniem dla budynków mieszkalnych, oferując wydajną rekuperację ciepła i wyjątkowe funkcje, które podnoszą komfort oraz znacząco wpływają na oszczędność energii.
Ogrodowy salon
Utwardzona przestrzeń do wypoczynku przed budynkiem to niezbędny element każdej inwestycji pt. budowa domu. Na ogół planowany jest przy salonie jako jego przedłużenie, do wykorzystywania w letnie miesiące. Aby zapewnić komfort relaksu jego użytkowników, należy solidnie wykończyć jego nawierzchnię. Obecnie najpopularniejsze są tarasy na gruncie, przykryte kostką lub płytami betonowymi, bądź deskami z drewna albo kompozytu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dopasowane do otoczenia
Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Który materiał sprawdzi się najlepiej? Jak zaplanować bramę wjazdową? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przedstawiamy w niniejszym artykule.
Man icon Małgorzata Kolmus
Trwałość, atrakcyjność, modułowość - betonowe ogrodzenie Forbet
Ogrodzenie posesji stanowi integralny element zagospodarowania terenu, wyznacza granicę prywatnej przestrzeni. Linia zabudowy, która oddziela nasz własny azyl od hałasu i nieproszonych gości. Estetyczna wizytówka, która pełni funkcję reprezentacyjną i nadaje atrakcyjności posesji. Mała architektura, o wielkim znaczeniu dla naszego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Interesujące ogrodzenia to takie, które pasują do bryły domu, zapewniają solidność zabudowy, są łatwe w realizacji.
Pomysłowo w ogrodzie
U Anny i Piotra nikt się nie nudzi. W altanie można odpoczywać w różnoraki sposób, np. zrelaksować się w prywatnym minispa, upiec pizzę w piecu na drewno, spotkać się ze znajomymi. Na zewnątrz postrzelać z łuku, wspiąć się na ściankę wspinaczkową, albo po prostu popatrzeć na zieleń.
Man icon Lilianna Jampolska
Bezpieczny kredyt 2% - zasady
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy Bezpieczny kredyt 2% mogę wziąć na budowę domu, czy tylko na kupno mieszkania?
Odwodnienie tarasu i podjazdu a program "Moja Woda"
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam długi, wyłożony kostką podjazd i spory taras. Stąd pytanie, czy dotacje z programu Moja Woda przysługują tylko na instalacje służące do łapania wody z dachu, czy również na odwodnienie tarasu i podjazdu?
Man icon Janusz Werner
Odpowietrzniki do grzejników
PYTANIE CZYTELNIKA: Po kapitalnym remoncie instalacji c.o. i wymianie grzejników mam problem z ich ciągłym zapowietrzaniem się. Największy kłopot jest z tymi na poddaszu, a szczególnie z grzejnikiem do ręczników (drabinką) w łazience. Czy można jakoś zastąpić typowe odpowietrzniki, żebym nie musiał ciągle chodzić po domu ze śrubokrętem? Ponadto zastanawiam się czy to normalne, że instalacja się tak ciągle zapowietrza? Ze starymi żeliwnymi kaloryferami tego problemu nie było.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Przydomowa elektrownia wiatrowa
PYTANIE CZYTELNIKA: Mam instalację PV i zastanawiam się, czy dodanie małej elektrowni wiatrowej miałoby sens? Widzę, że na stronach zagranicznych sklepów internetowych jest całkiem sporo małych turbin, o mocy od kilkuset watów do 2-3 kW. U nas jednak praktycznie się ich nie widuje, chociaż dużych wiatraków jest sporo. Chciałbym wiedzieć czy taki mały przydomowy wiatrak ma szansę efektywnie pracować w naszym kraju i na jaki realny uzysk mocy można liczyć? Podawane przez sprzedawców moce wydają mi się bowiem zawyżone.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT