Do dystrybucji ciepła

Grzejniki to końcowy, najbardziej widoczny, element domowej instalacji grzewczej. Przekazują ciepło przez promieniowanie lub konwekcję. O ich doborze i funkcjonowaniu opowiedzieli Czytelnicy Budujemy Dom.
Aby odczuwanie ciepła w domu było komfortowe, należy prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie każdego pomieszczenia na ciepło i precyzyjnie dopasować do niego grzejniki (wszak montuje się je raz na wiele lat). Dobierając ich typ i moc, bierze się pod uwagę rodzaj i parametry instalacji grzewczej, powierzchnię przeznaczoną do ogrzania, poza tym odporność tych elementów na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych, korozję, zmiany ciśnienia w instalacji. Istotny jest wygląd i rozmiar - powinny być bowiem estetyczne, efektywne, emitować pożądaną ilość ciepła, jednocześnie nie zajmować zbyt dużo miejsca i nie utrudniać meblowania wnętrza.
INSTALACJE Z GRZEJNIKAMI WCIĄŻ POPULARNE
Chociaż obecnie wielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie domu tylko instalacją podłogową to większość włącza do układu c.o. też kaloryfery. Wynika to z faktu, że podłogówkę cechuje duża bezwładność cieplna, brak szybkiej reakcji na zmianę ustawień temperatury na regulatorze, np. po dłuższym jej nieu...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
