Ciepła podłoga i ściany
Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłogówka (elektryczna i wodna), ale też systemy ścienne, np. prefabrykowane płyty g-k z rurkami zatopionymi w grubości płyty. Wszystkie te instalacje, poprawnie zaprojektowane i ułożone, są prawie bezawaryjne i nie generują wysokich rachunków za energię. Po montażu wystarczy odpowiednio wyregulować automatykę.
Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe tworzą pętle ułożone z przewodów oporowych, maty i folie, które nagrzewają się na skutek przepływu prądu.
W wersji wodnej, pętle wykonane są z rur (zatopionych w warstwie betonu), w których krąży woda, ogrzana przez kocioł lub pompę ciepła.
W obu systemach uzyskuje się taki sam efekt ciepłej płaszczyzny, ale instalacje te różnią się znacznie pod względem wykonawczym i eksploatacyjnym.
Elektryczna podłogówka może być głównym systemem grzewczym w budynku. W takim wariancie montowana jest przede wszystkim w domach energooszczędnych, w których koszt zużycia prądu obniżany jest przez wykorzystanie bardzo popularnych obecnie ogniw fotowoltaicznych. Jako ogrzewanie podstawowe taka podłogówka stosowana jest też w budynkach zamieszkiwanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie dobrze sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów. W pozostałych domach całorocznych - zwłaszc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze