Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Top produkty - stan surowy

TOP PRODUKTY - stan surowy
W galerii TOP PRODUKTY prezentujemy ofertę wiodących firm rynkowych.

Wybór działki

Wybór działki
Zanim wybudujemy wymarzony dom, musimy wybrać działkę, na której on stanie. Jakimi kryteriami się kierować? Czy lepiej kupić parcelę w mieście czy z dala od jego zgiełku? Co sprawdzić przed dokonaniem transakcji? Jaka jest działka idealna? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Projekt i wykonawca

Domy, okna, drzwi drewniane
Czy wiesz że… mieszkanie w domu drewnianym korzystnie wpływa na zdrowie? Zdolność tego materiału do samoregulacji wilgotności, wewnątrz pomieszczenia sprawia, że w domach drewnianych panuje korzystny mikroklimat, który wpływa zarówno na samopoczucie jak i zdrowie mieszkańców.
Projekt i wykonawca
Po wyborze działki czas na kolejny etap, czyli opracowanie projektu domu. Czy budynek ma być parterowy czy piętrowy? Jaka powinna być powierzchnia domu i rozkład pomieszczeń? Po rozstrzygnięciu tych dylematów inwestora czeka nie mniej trudne zadanie - wybór ekipy wykonawczej.
BAUMIT ALL IN - mieszaj z workiem i gotowe!
Każdy, kto pracuje z betonem wie, że przygotowanie zaprawy gotowej do użycia to czasochłonny i żmudny proces, który generuje dużo kurzu i odpadów do zutylizowania. Taki scenariusz do niedawna był standardem, jednak dziś mamy do wyboru nieporównanie łatwiejszą i wygodniejszą alternatywę - Baumit ALL IN Beton B25.
Roboty ziemne i fundamenty
Podstawą każdego domu są fundamenty. Przenoszą one znaczne obciążenia, dlatego muszą być bardzo solidne, a ich wykonanie fachowe i staranne. Do wyboru są tradycyjne ławy fundamentowe i mniej popularna płyta. Warto poznać charakterystykę obu rozwiązań.
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2010 r.
Dom: parterowy; powierzchnia 150 m2 oraz garaż i pracownia 60 m2. Ściany zewnętrzne: wzniesione według szwedzkiej technologii szkieletu drewnianego.
Giesia - Czytelniczka Budujemy Dom, ściany stawiała w 1998 r.
Dom: parterowy; powierzchnia 95 m2 oraz ogród zimowy 40 m2. Ściany zewnętrzne: wzniesione według technologii szkieletu drewnianego z kantówki sosnowej o grubości 20 x 20 cm, wewnątrz ocieplenie z wełny mineralnej i folii budowlanych, na zewnątrz oblicówka z desek, łączona na felc. W 2014 r. przy istniejącej elewacji postawiono słupki konstrukcyjne z kantówki modrzewiowej, między nimi ułożono ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 10 cm i przykryto szalunkiem z desek modrzewiowych o grubości 4 cm. Deski uszczelniono warkoczem ze sznurka.
Grażyna i Roman - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2016 i 2017 r.
Dom: murowany, parterowy bez garażu; powierzchnia 148 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe z bloczków silikatowych 25 cm. Ocieplenie ze styropianu (białego) o grubości 16 cm. Wykończenie ścian - na zewnątrz tynk silikonowy i okładzina z łupka; wewnątrz tynk gipsowy.
Jarek - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2017 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 244 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Część nośna z bloczków silikatowych o grubości 24 cm. Ocieplenie z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz - maszynowy tynk gipsowy (twardy).
Stropy
Strop to bardzo ważny element w każdym budynku. Jego najważniejszą rolą jest przenoszenie obciążeń stałych, takich jak ściany działowe i warstwy podłogowe, oraz zmiennych - mebli czy przebywających w pomieszczeniach osób. Ponadto konstrukcja ta stanowi barierę akustyczną, czasem także cieplną, pomiędzy kondygnacjami.
Dawid - Członek Klubu Budujących Dom, dach układał w 2018 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem, powierzchnia 333 m2. Położenie - przy drzewach. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, kąt nachylenia 5°. Wykończony samoprzylepną papą podkładową i papą wierzchniego krycia. Akcesoria - 5 wpustów attykowych bez instalacji przeciwoblodzeniowej.
Grażyna i Roman - Członkowie Klubu Budujących Dom, dach układali w 2018 r.
Dom: parterowy, 148 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach płaski: niewentylowany, z attyką, powierzchnia 180 m2, dwa spadki (na zewnątrz) o kącie nachylenia 2°. Zewnętrzne wykończenie - z membrany TPE o grubości 3 mm. Akcesoria - okno dachowe 90 x 90 cm, 4 wpusty attykowe (90 mm) z przewodami przeciwoblodzeniowymi i rury spustowe schowane w elewacji. Obróbki blacharskie - na attyce.
Konstrukcja dachu
Dach płaski czy spadzisty? Konstrukcja wykonywana na budowie czy w zakładzie prefabrykacji? Od tych decyzji zależy nie tylko wygląd domu, ale też to, jak łatwo będzie zaaranżować powierzchnię na najwyższej kondygnacji. Wybór sposobu zwieńczenia budynku musi być więc dobrze przemyślany.
Maria i Józef - Czytelnicy Budujemy Dom, system rynnowy zakładali w 1999 i 2022 r.
Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Położenie - w słońcu, wśród drzew. Dach: wielospadowy, powierzchnia 400 m2, kąt nachylenia 45°, okap o długości 90 cm. Pokrycie - dachówka ceramiczna. System rynnowy: z PVC. Rynny - najpierw półokrągłe, o średnicy 125 mm; obecnie prostokątne o szerokości 135 mm. Rury spustowe - najpierw okrągłe, o średnicy 80 mm, obecnie o przekroju prostokątnym 80 × 70 mm. Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, potem do rur perforowanych zakopanych w gruncie i do studni chłonnych.
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używa od 2020 r.
Dom: powierzchnia 127 m2. Dach - kopertowy, o powierzchni 250 m2. Grunt - ilasty, okresowo podmokły. Przeznaczenie deszczówki: gromadzona na krótko, powoli rozsączana w gruncie (do podlania trawnika). Elementy systemu - 5 tuneli rozsączających o różnej długości, złożonych np. z 3, 4, 5, 9 członów (każdy człon o wymiarach 1160 x 800 x 510 mm).
Filip - Czytelnik Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używa od 2019 r.
Dom: powierzchnia 190 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 320 m2. Działka - 1000 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty. Przeznaczenie deszczówki: do podlewania ogrodu. Elementy systemu - 2 podziemne żelbetowe zbiorniki każdy o pojemności 4 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej z pełnych rur kanalizacyjnych o średnicy 110 mm, opaska odwadniająca z rurą perforowaną 120 mm. Docelowo planuje się elektroniczne czerpanie deszczówki i rozprowadzanie przez automatyczny system podlewania.
Krzysiek - Czytelnik Budujemy Dom, system rynnowy założył w 2011 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 118 m2. Położenie - w pełnym słońcu. Dach: dwuspadowy, powierzchnia 254 m2, kąt nachylenia 45°, okap o długości 80 cm. Pokrycie - dachówka ceramiczna. System rynnowy: z wysokoudarowego PVC, barwionego w masie na kolor miedzi, od renomowanego producenta. Rynny - o przekroju półokrągłym i średnicy 150 mm. Rury spustowe - okrągłe o średnicy 100 mm, 3 szt. Akcesoria - 3 dolne wpusty odpływowe. Sposób odprowadzania deszczówki z dachu - przez wpusty odpływowe do rur pełnych kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych zakopanych w gruncie, następnie do studni chłonnych.
Maciek i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, zbiorników na deszczówkę używają od 2019 r.
Dom: powierzchnia 226 m2. Dach - dwuspadowy, o powierzchni 254 m2. Działka - 2900 m2, grunt niejednorodny, głównie ilasty. Przeznaczenie deszczówki: do podlewania ogrodu, układ podłączony do automatycznego systemu nawadniania. Elementy systemu - podziemny zbiornik z tworzywa sztucznego o pojemności 10 m3, studzienka rewizyjna, instalacja kanalizacji deszczowej wykonana z rur PVC o średnicy 110 mm, pompy, pływakowy czujnik zapełnienia, automatyczne regulatory itp.
Łącz produkty. Baw się kolorami. Twórz unikatowe kolekcje ECLISSE.
Proste wzornictwo - wygląd i sposób, w jaki DRZWI ułatwiają codzienne funkcjonowanie - sprawiają, że bezościeżnicowa kolekcja SYNTESIS® jest tak wyjątkowa.
Maksymalizacja korzyści z osłon
Inwestorzy decydujący się na zainstalowanie osłon zewnętrznych w swoich nowobudowanych lub modernizowanych budynkach bardzo często nie zdają sobie sprawy z pełni korzyści płynących z ich posiadania. Aktualnie na rynku najpopularniejsze są 3 typy systemów: rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe i screeny.
Okna, drzwi i rolety
Polski rynek stolarki jest bardzo konkurencyjny. W sprzedaży są okna, drzwi i rolety znacząco różniące się jakością i ceną. Warto wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę, by zakup był udaną inwestycją. Trzeba też pamiętać o fachowym montażu. Zatrudniona do tego ekipa powinna pracować zgodnie z obowiązującymi standardami.
Bramy garażowe
Najważniejszą cechą, jaką różnią się bramy garażowe, jest sposób otwierania. Od tego zależy nie tylko komfort ich użytkowania, ale również sposób przygotowania otworu do montażu. Dlatego o rodzaju bramy należy zdecydować na jak najwcześniejszym etapie budowy domu.
Technologia dla wygody i piękna. Bramy garażowe firmy Hörmann
Postęp technologiczny umożliwia produkowanie bram, które osiągają coraz lepsze parametry izolacyjności cieplnej i bezpieczeństwa. Nie są to jednak jedyne kryteria ważne dla klientów firmy Hörmann.
TOP PRODUKTY - instalacje
W galerii TOP PRODUKTY prezentujemy ofertę wiodących firm rynkowych.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Innowacyjny kocioł c.o. SIGMA na zgazowanie drewna o podwyższonym standardzie, jak to działa?
Proces zgazowania biomasy i drewna jest szeroko stosowany w kotłach grzewczych w całej Europie i jest to praktycznie jedyna technologia opanowana w 100%, która daje czyste spalanie i niską emisję spalin. Dlatego kotły c.o. na drewno zgazowane mają dotację do zakupu i montażu w programie „Czyste Powietrze”. Zakres mocy od 15 kW do 130 kW umożliwia tanie ogrzewanie domu lub firmy.
Kotły i podgrzewacze
Koszty ogrzewania stanowią czołową pozycję w każdym domowym budżecie. Dlatego jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed właścicielami domów jest zapewnienie jak najkorzystniejszego ekonomicznie systemu ogrzewania domu.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Te pierwsze umożliwiają szybkie nagrzanie wnętrz, zaś największą zaletą podłogówki jest to, że zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Na szczęście nie trzeba rezygnować z żadnego z tych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu mieszanego systemu można wykorzystać atuty obu sposobów rozprowadzania ciepła.
Jak oszczędzić wodę i energię w domu z grzejnikiem aluminiowym?
Oszczędzanie to dziś jeden z najważniejszych i najczęściej podejmowanych tematów w polskich domach. Ceny żywności, paliwa, energii i innych mediów nieustannie rosną. Inflacja powoduje, że coraz częściej zwracamy uwagę na to jak wydajemy, starając się mądrze zarządzać pieniędzmi bez zmiany naszych przyzwyczajeń. Ogrzewanie to jeden z podstawowych elementów wpływających na komfort życia. Warto wymienić grzejniki stalowe na aluminiowe. Dlaczego? Bo grzejniki aluminiowe są efektywne, ekonomiczne i ekologiczne.
Nowoczesne grzejniki PURMO gwarancją ciepłego i energooszczędnego domu
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji związanej z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli wyborem jest pompa ciepła lub energooszczędny kocioł gazowy. Jednak musimy pamiętać, że kosztem będzie nie tylko sama wymiana źródła ciepła, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. I wbrew popularnej opinii - nie tylko ogrzewanie podłogowe zapewni energooszczędne ogrzewanie domu. Skutecznym, ekonomicznym i zapewniającym niższe rachunki rozwiązaniem będą także grzejniki płytowe marki Purmo.
Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła? Czyli 5 punktów, które warto przemyśleć
Każdy inwestor budujący dom lub planujący wybudowanie domu spotkał się z dylematem jakie źródło ciepła wybrać do swojego domu. Jeżeli zastanawiamy się, lub zdecydowaliśmy się na pompę ciepła warto przemyśleć poniższe sugestie, aby świadomie wybrać źródło ciepła.
Jak rozpoznać naprawdę oszczędną pompę ciepła?
Popularność pomp ciepła rośnie. Dobra strona tego jest taka, że ich oferta wciąż się powiększa. Zła zaś, że na rynek trafiają zarówno urządzenia bardzo dobre, jak i te dalekie od ideału. Jak poznać, które z nich gwarantują skuteczne i rzeczywiście tanie ogrzewanie domu?
Pompy ciepła
Rynek pomp ciepła odnotowuje kolejne wzrosty sprzedaży. Urządzenia te cieszą się dużą popularnością, bo umożliwiają wykorzystywanie do ogrzewania domu i ciepłej wody darmowej energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jak działają pompy ciepła i na jakie parametry zwracać uwagę przy ich zakupie?
Kolektory słoneczne
Dzięki kolektorom słonecznym można wykorzystywać darmową energię ze słońca do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania c.o. Jak wykonać tego typu instalację, by inwestycja szybko się zwróciła?
Panele fotowoltaiczne
Odnawialne źródła energii są dziś wiodącym tematem w budownictwie jednorodzinnym. Ceny energii biją kolejne rekordy, dlatego nie dziwi tak duża popularność paneli fotowoltaicznych. Szczególnie, że tego typu inwestycje wspierane są przez rozmaite programy centralne i samorządowe. W jakich warunkach ich zakup i montaż się opłaca?
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, kozę grzewczą użytkują od 2017 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, o powierzchni 266 m2; ściany z bloczków silikatowych i styropianu o gr. 20 cm; ogrzewany instalacją grzewczą z kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci i wentylowany grawitacyjnie.
Kominy i kominki
Komin pełni w domu bardzo ważną rolę - odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze, dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych. Z kolei kominek jest dobrym źródłem ciepła, daje dodatkowe światło i przytulność, a także stanowi niewątpliwą ozdobę salonu. Wybierając oba elementy trzeba rozstrzygnąć kilka ważnych dylematów.
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, kominek z płaszczem wodnym użytkuje od 2015 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 260 m2; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu 15 cm; ogrzewany kotłem na gaz z sieci, albo kominkiem z płaszczem wodnym; wentylowany sposobem mechanicznym (z odzyskiem ciepła).
MULTISAFE - inteligentny sposób na powstrzymanie wycieków
Firma RWC wprowadziła na rynek nowy system wykrywania wycieków Reliance Valves MultiSafe, zaprojektowany do ciągłego monitorowania zużycia wody w celu zabezpieczenia systemów wodno-kanalizacyjnych i grzewczych oraz identyfikacji potencjalnych awarii, które prowadzą do kosztownych wycieków.
Pompa HP INOX AUTO: wydajność, innowacja i komfort w jednym urządzeniu
W dzisiejszych czasach wydajność, oszczędność i wygoda są kluczowymi czynnikami, które wpływają na jakość naszego codziennego życia. Dlatego też firma DAMBAT właściciel marki IBO postanowiła stworzyć pompy, które spełniają te oczekiwania. Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów tej firmy jest pompa HP INOX AUTO. Ta zaawansowana technologicznie pompa oferuje niezrównaną wydajność, innowacyjne funkcje oraz wygodę użytkowania.
Woda w domu
O sposobie zaopatrzenia domu w wodę trzeba pomyśleć jeszcze przed wyborem działki. Teoretycznie do wyboru są dwie opcje - kranówka z wodociągu lub z własnej studni. Ta pierwsza kosztuje, ale nie wymaga uzdatniania. Woda ze studni jest natomiast za darmo, ale trzeba we własnym zakresie zadbać o jej jakość.
Kanalizacja
Jest kilka sposobów na odprowadzanie ścieków, które powstają w domu. Najkorzystniejsza opcja to przekazywanie ich do kanalizacji zbiorczej. Inne warianty to wykonanie na działce szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.
Łazienkowy odpływ liniowy
Odpływ liniowy prysznica to wbudowana w podłogę rynienka, przykryta maskownicą, która znajduje się na poziomie posadzki. Z rynienki woda trafia do syfonu, a następnie do rur podejścia i do pionu. Maskownica stanowi jedyny widoczny element zamontowanego systemu. Jakie ma on zalety i jak go wykonać?
Artur - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z rekuperatorem użytkuje od 2022 r.
Dom: powierzchnia 254 m2, kubatura 1312 m3; parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm i grafitowego styropianu o grubości 12 i 20 cm; dach ocieplony wełną mineralną o grubości 30 cm, przykryty dachówką betonową. Lokalizacja - w słońcu. Przy największych oknach pionowych zasłony typu blackout, na dachowych rolety wewnętrzne. Instalacja grzewcza - z podłogówką na całej powierzchni i kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci.
Man icon Lilianna Jampolska
Sławek - Członek Klubu Budujących Dom, wentylację z odzyskiem ciepła użytkuje od 2018 r.
Dom: parterowy, powierzchnia 114 m2, kubatura 300 m3. Dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i styropianu o grubości 20 cm; płaski dach, z izolacją termiczną ze styropianu o grubości od 23 do 41 cm, przykryty papą termozgrzewalną. Na pięciu oknach od strony południa i zachodu podtynkowe rolety zewnętrzne, na innych drewniane żaluzje wewnętrzne. Instalacja grzewcza - kondensacyjny kocioł na gaz z sieci i 100% podłogówka.
Man icon Lilianna Jampolska
Wentylacja
Wymiana zużytego powietrza w domu jest niezbędna z dwóch powodów. Po pierwsze, mogą się w nim znajdować różne substancje groźne dla zdrowia. Po drugie, skuteczny system wymiany powietrza pozwala utrzymać w dobrej kondycji sam budynek. Zawilgocone czy zagrzybione elementy konstrukcyjne nie tylko stanowią bowiem zagrożenie dla ludzi i wyglądają nieestetycznie, ale także stopniowo ulegają zniszczeniu.
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkuje od 2020 r.
Dom: murowany, o powierzchni 206 m2; parterowy z poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną, ocieplony wełną mineralną (30 cm). W oknach dachowych markizy zewnętrzne i rolety wewnętrzne. Wentylacja grawitacyjna. Lokalizacja - w słońcu. Klimatyzacja: kanałowa; moc chłodzenia 3,5 kW, grzania 4,0 kW; liczne funkcje, np. oszczędność energii, samodiagnoza, inteligentne odszranianie, turbo, I Feel; ekologiczny czynnik chłodniczy R32; klasa energetyczna A++/A+. Gwarancja - 5 lat. Sterowanie - przewodowy regulator ścienny, bezprzewodowy pilot. Lokalizacja - na poddaszu.
Klimatyzacja
Dawniej klimatyzatory montowano głównie w biurach, hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej. Obecnie ich ceny stały się na tyle przystępne, że coraz częściej spotyka się je również w domach jednorodzinnych. Warto poznać specyfikę ich działania oraz kluczowe parametry, jakimi należy kierować się przy zakupie.
Magda i Krzysiek - Członkowie Klubu Budujących Dom, klimatyzację użytkują od 2021 r.
Dom: powierzchnia 159,20 m2; drewniany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany w dwukondygnacyjnej części z bala świerkowego (25 cm) z ociepleniem pianą PUR (od wewnątrz, 15 cm), w jednokondygnacyjnej - konstrukcja szkieletu drewnianego (wewnątrz warstwa ocieplenia z piany PUR, 15 cm), na zewnątrz izolacja ze styropianu (10 cm). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, w oknach zasłony. Lokalizacja - na częściowo zadrzewionej działce. Klimatyzacja: jednostka zewnętrzna typu split z jednostką wewnętrzną; moc chłodnicza 2,6-7,0 kW, moc grzewcza 2,9-7,3 kW. Funkcje to auto, chłodzenie, grzanie, wentylacja; technologia DC inwerter; filtr siatkowy o zwiększonej gęstości HD; ekologiczny czynnik R32; klasa energetyczna A++/A+. Sterowanie - pilot bezprzewodowy. Lokalizacja - na parterze.
Tomasz - Czytelnik Budujemy Dom, klimatyzator użytkuje od 2016 r.
Dom: dwukondygnacyjny w zabudowie szeregowej; powierzchnia 155 m2; ściany dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu 15 cm. Wentylacja grawitacyjna. Rolety wewnętrzne na trzyszybowych oknach. Klimatyzacja: typu split; o mocy chłodniczej 5 kW i grzewczej 5,8 kW; inwerter; klasa energetyczna A+. Sterowanie - pilotem. Lokalizacja - w salonie na parterze.
Centralne odkurzanie
Tradycyjny odkurzacz kojarzy się z hałasem, plączącym się kablem i koniecznością przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce. Do tego kurz zasysany podczas sprzątania częściowo wraca do pomieszczenia. Sposobem na te niedogodności jest zainstalowanie w domu centralnego odkurzacza. Najlepiej pomyśleć o tym na etapie budowy domu, kiedy najłatwiej jest ukryć całą instalację.
Grażyna i Tomasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny zamontowali w 2017 r.
Dom: dwie kondygnacje, powierzchnia z garażem 266 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 7 sztuk i kolejna w jednostce centralnej; dwie automatyczne szufelki (w kuchni w cokole szafki pod zlewozmywakiem, w przedsionku). Akcesoria - 1 wąż ssawny o długości 12 m z rurą teleskopową i włącznikiem w rączce (wcześniej o długości 9 m), standardowy pakiet elementów, dokupiono dwie szerokie szczotki do posadzek twardych i dywanów. Jednostka centralna: od renomowanego kanadyjskiego producenta; kompaktowa, model z podwójną separacją zanieczyszczeń, z opcjonalnym antyalergicznym workiem jednorazowym (filtr materiałowy DuoFib Velcro, cyklon, jednorazowy worek), moc 1695 W, moc ssawna 660 AirWatt, 60 dB; system łagodnego uruchamiania SOFT-START; wskaźnik LED poziomu zapełnienia zbiornika na śmieci. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w aneksie gospodarczym, przy garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Kamil - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny zamontował w 2014 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 196,80 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 4 sztuki, dodatkowe w jednostce centralnej; 2 automatyczne szufelki (w przedsionku i kuchni). Akcesoria - wąż ssawny o długości 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce, standardowy pakiet elementów. Jednostka centralna: kompaktowa; model z podwójną filtracją zanieczyszczeń (cykloniczna i filtr HEPA); moc ssawna do 36,75 kPa; 59 dB; antybakteryjny pojemnik na śmieci 25 l. Lokalizacja - w garażu.
Roman - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny zamontował w 2003 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 250 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 4 sztuki, dodatkowe w jednostce centralnej; 1 automatyczna szufelka (w przedsionku). Akcesoria - wąż ssawny o długości 12 m, teleskopowa rękojeść bez włącznika w rączce, standardowy pakiet elementów. Jednostka centralna: modułowa typu split, model z cyklonicznym separatorem zanieczyszczeń i filtrem elektrostatycznym, moc 1780 W, 66 dB. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w schowku pod schodami.
Instalacja elektryczna, osprzęt i oświetlenie
Chociaż planowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej jest zadaniem dla fachowca, to na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
Jak zaplanować oświetlenie w domu?
Planowanie oświetlenia w domu powinno być tak samo ważne jak planowanie rozkładu każdego z pomieszczeń. Przemyślany wybór lamp, miejsca ich zawieszenia i funkcji sprawi, że unikniesz kłopotów przy wykończeniu wystroju wnętrza. Prowadzenie dodatkowej instalacji na etapie kiedy kończysz ustawiać meble nie jest komfortową sytuacją.
Łączniki i gniazdka serii SEDNA DESIGN & ELEMENTS
W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada co najmniej jedno urządzenie elektroniczne - smartfony, tablety, laptopy, czy nawet inteligentne zegarki stały się nie tylko narzędziami komunikacji, ale także niezastąpionymi asystentami, źródłem informacji i rozrywki. Wraz z wzrostem ich popularności, rosną również wymagania użytkowników. Producenci starają się wprowadzać nowe rozwiązania, które wydłużają czas pracy baterii, jednak istnieją działania, które my jako użytkownicy, możemy podjąć, aby zachować baterię w jak najlepszym stanie.
Seria osprzętu LIVING NOW marki BTicino - innowacyjny osprzęt o nowoczesnym designie
Czy można stworzyć nowy standard w designie osprzętu elektroinstalacyjnego? Należąca do firmy Legrand marka BTicino - jeden z wiodących producentów w branży elektrycznej i elektrotechnicznej - podjęła to wyzwanie. Najnowszą i najbardziej zaawansowaną propozycją jest seria osprzętu elektroinstalacyjnego Living Now, która łączy w sobie najnowsze technologie, funkcjonalność oraz absolutnie unikalny design. Living Now to nie tylko łączniki, gniazda zasilające i medialne, ale także możliwość stworzenia systemu smart do lokalnego lub zdalnego sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją oraz zasilaniem poszczególnych odbiorników, z poziomu aplikacji na smartfonie lub tablecie. Osprzęt wyróżnia się wysoką ergonomią, oryginalnym designem i opatentowanymi rozwiązaniami ułatwiającymi montaż.
Dom bezpieczny i inteligentny
Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to dziś w zasadzie konieczność. System ochrony powinien być dopasowany do poziomu zagrożenia, dlatego przy jego planowaniu należy skorzystać z pomocy specjalistów. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, ograniczyć koszty eksploatacyjne i mieszkać bardziej komfortowo, warto zaplanować w domu także instalację inteligentną.
Dom na miarę twoich oczekiwań! Po które rozwiązania smart home sięgnąć przy projektowaniu domu?
Budowa lub remont domu to idealny moment, aby wprowadzić do swojego życia inteligentne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort i bezpieczeństwo domowników, ale także pozwalają zmniejszać koszty zużycia energii, a tym samym zadbać o domowy budżet. W tym artykule przedstawiamy kilka rozwiązań smart home, które pozwolą Ci w pełni kontrolować swoją posiadłość i sprawią, że codzienne czynności staną się prostsze i bardziej przyjemne!
ENGO Controls: energooszczędne sterowanie ogrzewaniem
ENGO Controls to nowoczesna marka w branży sterowania ogrzewaniem, która stawia na oszczędność energii, ochronę środowiska naturalnego oraz komfort użytkownika. Wysoka jakość produktów idzie tu w parze z łatwą obsługą. Urządzenia współpracują z platformą Tuya. Dystrybutorem marki ENGO Controls jest QL Controls - firma z dużymi tradycjami w zautomatyzowanym sterowaniu temperaturą.
Zarządzaj temperaturą w domu za pomocą inteligentnego sterowania roletami
Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem i dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Mogą mieć również właściwości termoizolacyjne, które mają na celu ograniczenie wymiany ciepła między wnętrzem budynku, a światem na zewnątrz, pomagając regulować temperaturę i poprawiając efektywność energetyczną. Szczególnie korzystne są w klimatach o ekstremalnych temperaturach, ale z powodzeniem sprawdzą się także w Polsce, ponieważ mogą pomóc w utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku zimą i chłodu latem, zmniejszając potrzebę nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia i generując tym samym oszczędności.
TOP PRODUKTY - wykańczanie
W galerii TOP PRODUKTY prezentujemy ofertę wiodących firm rynkowych.
Ania i Paweł - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2019 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 225,8 m2. Ściany zewnętrzne: dwuwarstwowe, z bloczków silikatowych o grubości 24 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Elewacje: tynk - silikonowy w kolorze białym i grafitowym. Okładzina: ze szczotkowanego modrzewia syberyjskiego, pomalowana bezbarwnym impregnatem i lazurą. Orynnowanie: stalowe. Parapety: stalowe. Podmurówka: z marmolitu.
Ania i Tomek - Członkowie Klubu Budujących Dom, elewację układali w 2020 r.
Dom: murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, powierzchnia 257 m2. Ściany: dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Elewacja: tynk - cienkowarstwowy, silikatowy, w kolorze złamanej bieli, faktura najdrobniejszy baranek. Okładzina: z betonu, imitująca cegłę, zabarwiona w masie na kolor złamana biel. Orynnowanie: z PVC. Parapety: z blachy.
Anna i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, elewację układali w 2021 r.
Dom: murowany, parterowy z garażem, powierzchnia 180 m2. Ściany: dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 25 cm i wełny mineralnej o grubości 25 cm. Elewacja: tynk - silikonowy w kolorze białym (ciepły odcień), faktura drobny baranek 1,5 mm; na froncie pojedyncze boniowanie. Okładzina: z palonego drewna świerkowego; przygotowana metodą Shou Sugi Ban; łączona na pióro-wpust i wkręty do drewna. Orynnowanie: z PVC (w kolorze antracyt). Podmurówka: marmolit (antracyt). Parapety: stalowe (antracyt).
BAUMIT CRYSTAL - czystość elewacji na nowym poziomie
Czy tynk cienkowarstwowy może nie brudzić się i nie szarzeć, zachowując na długi czas swą pierwotną prezencję? Teraz to możliwe - przedstawiamy zestaw zawierający pierwszy na rynku tynk mineralny w postaci pasty, który sprawia, że elewacja domu pozostanie czysta i trwała przez wiele lat.
Konglomerat kwarcowy TECHNISTONE
Ponad 30 lat temu w Czechach, w Hradec Kralove powstała fabryka wykorzystująca najnowocześniejszą technologię oraz naturalne materiały do produkcji ponadczasowego materiału jakim jest konglomerat kwarcowy TechniStone. Produkt do dzisiaj innowacyjny, o najwyższej jakości oraz cechach niespotykanych w innych produktach o podobnym zastosowaniu.
Ściany wewnętrzne i wykańczanie wnętrz
Ściany wewnętrzne zazwyczaj najpierw się tynkuje, a potem maluje. Ale sposobów wykończenia jest wiele, dlatego wybór nie musi się ograniczać do tych dwóch rozwiązań. Ważne, by przy podejmowaniu decyzji pamiętać o dopasowaniu wykończenia w zależności od stanu przegród oraz warunków, jakie panują w danym pomieszczeniu.
Zaproś jony do wnętrz i oddychaj świeżym powietrzem!
Czy wiesz, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz? Stosując prozdrowotne materiały do wykończenia ścian wewnętrznych, możemy zapewnić przyjazny mikroklimat wnętrz i zrobić milowy krok w stronę zdrowego mieszkania.
Posadzki
Posadzka to wierzchnia warstwa podłogi. Materiał, z którego będzie wykonana, powinien być dobrany w zależności od przeznaczenia danego wnętrza.
Schody
Najważniejszym zadaniem schodów jest umożliwienie komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Wykonywane obecnie biegi pełnią też często dodatkową rolę - wyeksponowane stanowią ozdobę np. salonu. W związku z tym przy planowaniu schodów pod uwagę należy wziąć też ich walory estetyczne.
Anna i Marek - Czytelnicy Budujemy Dom, taras zbudowali w marcu 2022 r.
Taras: o powierzchni 44 m2, w kształcie prostokąta. Zadaszenie: stałe, nad połową podestu. Położenie: przy bocznej ścianie domu, przy strefie dziennej, ekspozycja południowa.
Bartek - Członek Klubu Budujących Dom, taras użytkuje od maja 2019 r.
Taras: dwupoziomowy; o wymiarach 8 × 5 m (ta część jest oparta na punktowym fundamencie) i wgłębnik 4 × 4 m. Położenie: na środku ogrodu, ekspozycja wschodnia, południowa, zachodnia. Nawierzchnia: z termososny, deski jednostronnie ryflowane. Legary: z drewna świerkowego. Sposób montażu: z użyciem klamr i wkrętów do drewna.
Natalia - Członkini Klubu Budujących Dom, taras wyremontowała w 2021 r.
Taras główny: o powierzchni 24 m2. Zadaszenie: stałe, przez balkon na piętrze. Położenie: przy tylnej ścianie domu, przy salonie, ekspozycja północna. Nawierzchnia: poprzednio płyta betonowa wykończona kafelkami gresu, obecnie obłożona deskami tarasowymi z termojesionu i wyrobami betonowymi (płyty o grubości 4 cm, palisada imitująca łupane płytki z piaskowca).
Spokój, harmonia i równowaga! FORBET - naturalne otoczenie twojego domu
Od lat widać zdecydowaną różnicę w podejściu inwestorów, dotyczącą zagospodarowania terenu wokół posesji. Większe nastawienie na relaks i poszukiwanie spokoju w codziennym życiu dało przestrzeń do zmiany postrzegania zagospodarowania ogrodu. Chęć spędzania wolnego czasu w komfortowych warunkach własnej przestrzeni, zainspirowało nas aby aranżować strefy ogrodowe zupełnie jak w naszych domach. Dobrze zaplanowana zieleń i betonowe nawierzchnie dają nam wnętrza krajobrazowe takie jak salon ogrodowy czy kuchnia letnia. Dzięki temu w ciepłe dni nasz ogród tętni życiem. Tu pracujemy zdalnie i odprężamy się w gronie przyjaciół. Nasze marzenia o spokoju w ogrodzie rozpoczynamy od dobrze zaplanowanego projektu.
Aneta - Członkini Klubu Budujących Dom, podjazd układała w 2006 r.
Działka: powierzchnia 1200 m2, grunt gliniasty. Podjazd do garażu: o powierzchni 25 m2. Wykończenie - kostka z granitu, drobna. Obrzeża - z dużej kostki granitowej, ułożonej w dwóch rzędach.
Najładniejsze nawierzchnie w ofercie BRUK-BET - NATURYT®, RUSTICAL®, POLERYT®
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są architektonicznymi narzędziami, które mogą kształtować charakter całości: podjazdu, ogrodowych ścieżek i publicznych skwerów. Mimo wspólnego mianownika w postaci materiału bazowego stanowią rozwiązania różniące się od siebie nie tylko pod kątem wielkości, lecz także parametrów kluczowych z estetycznego punktu widzenia. Mowa o rodzaju wykończenia! Jakie wybrać? W ofercie Bruk-Bet do wyboru mamy wyjątkowo dekoracyjne warianty nawierzchni: Naturyt®, Rustical oraz Poleryt®, które mogą całkowicie odmienić wygląd każdej posesji!
Nawierzchnie
Trakty piesze w ogrodzie i podjazd do garażu można wykonać z różnych materiałów. Powinien być on nie tylko estetyczny, ale też trwały i wygodny w użytkowaniu. Niezależnie od wybranego rozwiązania, utwardzona nawierzchnia musi być stabilna i dobrze komponować się z otoczeniem domu.
Rafał i Agnieszka - Członkowie Klubu Budujących Dom, podjazd układali w 2018 r.
Działka: o powierzchni 731 m2; grunt gliniasty, na podłożu skalnym. Podjazd do garażu: o powierzchni 130 m2. Wykończenie - kruszywo dolomitowe frakcja 4/16 mm.
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Ogrodzenie posesji to wizytówka właścicieli domu, a także ważny element architektoniczny, który powinien pasować do bryły budynku oraz harmonizować z otoczeniem. Planując ten element nie można zapomnieć o bramie, która zapewni wygodny wjazd na działkę.
Wyznaczamy nowe granice
Firma JONIEC® to wiodący polski producent ogrodzeń betonowych oraz elementów małej architektury ogrodowej. Początki naszej działalności sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to rozpoczęliśmy produkcję łupanych płytek elewacyjnych pod szyldem JONIEC®.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT