Kolektory słoneczne
ABC Budowania 2023
9-16 minut
Dzięki kolektorom słonecznym można wykorzystywać darmową energię ze słońca do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania c.o. Jak wykonać tego typu instalację, by inwestycja szybko się zwróciła?
Jaka jest zasada działania kolektorów słonecznych?
Najważniejszym elementem kolektora jest metalowy absorber pokryty warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Pozyskane ciepło trafia do rur, w których znajduje się ciecz - mieszanina wody z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu, przeważnie glikolem. Po ogrzaniu w kolektorze ten płyn solarny trafia do domu, gdzie oddaje ciepło w zbiorniku magazynującym wodę. Najczęściej jest to zbiornik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jeżeli jednak chcemy wykorzystać wodę do ogrzania domu, może to być tzw. zasobnik wody grzewczej.
Budowa kolektora płaskiego.
Ile energii można pozyskać ze słońca?
Mogło by się wydawać, że umiarkowany klimat w Polsce nie sprzyja inwestycjom związanym z pozyskiwaniem energii słonecznej. Nic bardziej mylnego - słońca jest u nas całkiem sporo. Roczna suma promieniowania przypadająca na 1 m² powierzchni gruntu wynosi bowiem ok. 1000 kWh.
Problemem jest to, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać całe...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze