Kamil - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny zamontował w 2014 r.
ABC Budowania 2023
4-5 minut
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 196,80 m2.
Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 4 sztuki, dodatkowe w jednostce centralnej; 2 automatyczne szufelki (w przedsionku i kuchni). Akcesoria - wąż ssawny o długości 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce, standardowy pakiet elementów.
Jednostka centralna: kompaktowa; model z podwójną filtracją zanieczyszczeń (cykloniczna i filtr HEPA); moc ssawna do 36,75 kPa; 59 dB; antybakteryjny pojemnik na śmieci 25 l. Lokalizacja - w garażu.
Decyzja: W nowym domu chciałem mieć instalację centralnego odkurzania, ze względu na dużą moc urządzenia, unikanie we wnętrzu hałasu i wtórnego wprowadzania zanieczyszczeń. Założenie rurociągu zleciłem przed wykonaniem wylewki na posadzce i otynkowaniem ścian. Zdecydowałem się na prosty układ z gniazdami i szufelkami automatycznymi. Lokalizację tych pierwszych dopasowałem w taki sposób, żeby możliwe było sprzątanie wężem o długości 9 m i łatwe dotarcie do każdego zakamarka - potrzebne są po dwa na każdym poziomie, na parterze dodałem szufelki w kuchni i przedsionku. Jednostkę centralną dobrałem samodzielnie po przeprowadzce. Zaufałem technologii opracowanej w firmie, która słynie z produkcji silników do samolotów. Model z dużą mocą ssawną i podwójną filtracją zanieczyszczeń ulokowałem w garażu, do którego też skierowałem oczyszczone w jednostce powietrze (dzięki czemu nie trzeba było wykuwać w trójwarstwowej ścianie zewnętrznej otworu na wyrzutnię). Mogłem tak postąpić, gdyż według o...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze