Panele fotowoltaiczne
ABC Budowania 2023
17-22 minuty
Odnawialne źródła energii są dziś wiodącym tematem w budownictwie jednorodzinnym. Ceny energii biją kolejne rekordy, dlatego nie dziwi tak duża popularność paneli fotowoltaicznych. Szczególnie, że tego typu inwestycje wspierane są przez rozmaite programy centralne i samorządowe. W jakich warunkach ich zakup i montaż się opłaca?
Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?
W panelach fotowoltaicznych powstaje prąd stały (DC), tymczasem w sieci energetycznej płynie prąd przemienny (AC) i właśnie takim zasilane są używane w domu urządzenia elektryczne. Dlatego niezbędnym elementem instalacji PV jest falownik (inwerter), który przetwarza prąd stały na przemienny. Umieszcza się go np. w kotłowni albo na poddaszu i podłącza do rozdzielnicy budynku, przyłączonej do sieci elektrycznej.
Panele połączone są z domową instalacją przewodami. Mogą być one długie (aby uniknąć strat energii na przesyle należy tylko zwiększyć ich przekrój), dzięki czemu panele można zamontować z dala od budynku. Inne niezbędne elementy to dwukierunkowy licznik energii elektrycznej (pobieranie/oddawanie prądu do sieci), automatyka dbającą o odpowiednie obciążenie paneli prądem i ewentualnie akumulatory, jeśli chcemy mieć domowy magazyn energii.
FOT. VAILLANT
FOT. FRONIUS
Czym są i jak działają panele foto...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze